Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kraków: lotniskowa jednostka straży pożarnej będzie wspierać akcje także poza lotniskiem

Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśniczna działająca w Krakowie-Balicach przez kolejne lata będzie wspierać akcje prowadzone przez jednostki Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej poza lotniskiem. To unikatowe rozwiązanie w skali kraju - podkreśliła rzeczniczka Kraków Airport Monika Pabisek.

Jak poinformowała Pabisek pod koniec sierpnia podpisano porozumienie między Kraków Airport a Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie w sprawie włączenia Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG) do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego aż do końca 2024 r. To kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się 1 stycznia 2016 r.

"Dzięki podpisanemu porozumieniu, strażacy z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Kraków Airport, przez kolejne lata będą kontynuowali współpracę z państwowymi i ochotniczymi jednostkami straży pożarnych. Decyzja o włączeniu w struktury KSRG jest wyróżnieniem dla lotniskowej straży pożarnej oraz zobowiązaniem do niesienia pomocy w sposób sprawny i profesjonalny również w sąsiedztwie portu lotniczego" - podkreśla prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza (LSRG) zabezpiecza starty i lądowania samolotów wykonywane w Kraków Airport i umożliwia podejmowanie działań niezbędnych do likwidacji zagrożeń dla zdrowia, życia i mienia. Wyposażona jest w pojazdy i sprzęt ratowniczo-gaśniczy, zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W każdej chwili do dyspozycji są co najmniej trzy samochody ratowniczo-gaśnicze z odpowiednią obsadą strażaków, a czas reakcji liczony od momentu zgłoszenia do pierwszej interwencji w najdalej położonym punkcie drogi startowej nie przekracza trzech minut.

Od 1 stycznia 2016 r. LSRG jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że jeśli w pobliżu lotniska dojdzie do zdarzenia, które wiąże się z zagrożeniem życia – stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej informuje o tym punkt alarmowy LSRG na lotnisku. Ponieważ priorytetem LSRG jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z lotniska, dyspozytor w punkcie alarmowym podejmuje decyzję, czy możliwe jest skierowania zastępu gaśniczego lub ratownictwa technicznego do działań. Do akcji poza lotniskiem wyznaczony jest jeden zastęp w obsadzie 2-3 strażaków-ratowników.

Od początku 2016 r. do 30 sierpnia 2018 r. lotniskowi strażacy wyjechali do działań poza terenem lotniska 94 razy, głównie na autostradę A4. Brali udział także w zdarzeniach na terenie

okolicznych sołectw m.in. pomogli ugasić pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Budzyń.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłym roku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie. W pierwszym półroczu tego roku z usług lotniska skorzystało prawie 3,2 mln osób. W letnim rozkładzie lotów, który obowiązuje od 20 marca, krakowskie lotnisko ma 102 połączenia do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferuje je 22 przewoźników.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony