Kraków będzie miał połączenie lotnicze z Kijowem
„Kraków w końcu doczekał się pierwszego połączenia lotniczego na wschód Europy. Miasto jest już bardzo dobrze skomunikowanie z zachodnią, północną i południową częścią kontynentu, ale brakowało nam połączenia ze wschodem” - ocenił w czwartek prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków–Balice, Jan Pamuła.
Dodał, że władze portu czynią starania, aby jeszcze w tym roku w rozkładzie pojawiły się kolejne połączenia ze wschodem, m.in. Moskwą.
Linia AeroSvit, której bazą jest lotnisko Borispol Airport w Kijowie, rozpocznie regularne rejsy z Krakowa do Kijowa 1 marca. Połączenie będzie obsługiwane cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki. Lot trwać będzie około 1 godz. 35 minut. Na trasie z Krakowa do Kijowa latać będą samoloty Embraer 145 z 49 fotelami na pokładzie.
Dyrektor AeroSvit na Europę środkową Vaclav Kral poinformował, że uruchomienie bezpośredniego połączenia z Krakowem jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Ukraińców podróżami do Polski. Linie liczą też na ruch biznesowy oraz podróżnych z Polski, chcących zwiedzić Ukrainę lub, po przesiadce w Kijowie, lecących dalej do Azji, na Daleki Wschód czy do Ameryki Północnej.
„Uruchomione w 2000 roku połączenia z Warszawy do Kijowa dobrze się rozwijają, więc przyszedł czas na kolejny krok. Kraków był naturalnym wyborem z powodu jego walorów turystycznych i gospodarczych” - zaznaczył Kral.
Jak podkreślił, Aerosvit przybliży do Krakowa nie tylko całą Ukrainę, ale również większość portów w siatce międzynarodowych połączeń ukraińskiego przewoźnika.
W jego ofercie znajdują się połączenia przez Kijów do ukraińskich portów docelowych: Dniepropietrowska, Doniecka, Odessy, Symferopola lub Charkowa. Ponadto nowe rejsy z Krakowa pozwolą na przesiadki w Kijowie do większości portów w siatce międzynarodowych połączeń ukraińskiej linii, w tym do Nowego Jorku, Toronto, Tel Awiwu, Pekinu, Ałma Aty, Bangkoku, Stambułu, Moskwy, St. Petersburga, Baku, Dubaju, Aten, Kiszyniowa oraz Sofii.
Ukraińskie linie lotnicze AeroSvit zostały utworzone w 1994 roku. Obecnie obsługują ponad 80 tras do 32 państw świata. Dysponują flotą 55 samolotów.
Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. W zeszłym roku obsłużyło blisko 2,9 mln pasażerów. Z krakowskiego lotniska operuje obecnie 15 linii lotniczych: 9 tradycyjnych i 6 tzw. „tanich”. Latają one do 53 portów w 44 miastach w 18 państwach. (PAP)
rgr/ je/
Komentarze