Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kosmiczna kolizja przyczyniła się do powstania życia na Ziemi

Prawdopodobnie większość pierwiastków niezbędnych do powstania życia znalazło się na powierzchni naszej planety wskutek kosmicznej kolizji Ziemi z ciałem niebieskim wielkości Marsa - informują naukowcy na łamach pisma "Science Advances".

Zdaniem geologów, duża ilość takich pierwiastków, jak węgiel czy azot (tzw. pierwiastków lotnych), znalazła się na Ziemi wskutek kosmicznej kolizji w innym ciałem niebieskim, do której doszło ok. 4.4 mld lat temu.

Jak wyjaśnia Rajdeep Dasgupta z Rice University (USA), od dawna było wiadomo, że na Ziemi czy innych skalistych planetach Układu Słonecznego brakuje pierwiastków lotnych.

Dodaje, że nie potrafiono dotąd podać zadowalającej odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że mimo to takie pierwiastki pojawiły się na powierzchni naszej planety.

W serii eksperymentów i symulacji komputerowych zespół naukowców doszedł do wniosku, że prawdopodobny scenariusz mógł polegać na zderzeniu z planetą, która była we wczesnym stadium tworzenia.

Jest to zgodne z tzw. teorią wielkiego zderzenia, mówiącą o tym, że Księżyc powstał właśnie w wyniku takiej kolizji Ziemi z planetą, którą nazwano Thea lub Orfeusz. Dzięki temu zderzeniu mógł się również zmienić kąt nachylenia ziemskiej osi, co spowodowało pojawienie się zjawiska pór roku.

Więcej: http://news.rice.edu/2019/01/23/planetary-collision-that-formed-the-moon-made-life-possible-on-earth-2/ (PAP)

krx/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony