Przejdź do treści
Źródło artykułu

Konferencja bliskowschodnia: nieczynne skrytki na dworcach i na lotnisku

Ze względów bezpieczeństwa w związku z odbywającą się w środę i czwartek w Warszawie konferencją bliskowschodnią pasażerowie nie mogą korzystać ze skrytek bagażowych na stołecznych dworcach kolejowych i na Lotnisku Chopina.

W związku z konferencją bliskowschodnią na dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia może wystąpić brak możliwości korzystania ze skrytek bagażowych - powiedział PAP rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych Michał Stilger. Brak możliwości korzystania ze skrytek obowiązuje od 12 lutego od godz. 15.00 do 14 lutego do godz. 23.59.

Podobne obostrzenia na czas konferencji wprowadzono na Lotnisku Chopina - poinformowało Biuro Marketingu i PR lotniska.

Rzecznik PKP PLK podkreślił w rozmowie z PAP, że na dworcach kolejowych nie odnotowano żadnych incydentów mających związek z konferencją bliskowschodnią ani wpływających na jej przebieg i funkcjonowanie dworców w Warszawie. Jak dodał, w razie sytuacji nadzwyczajnej będą podejmowane działania zgodnie z obowiązującymi procedurami, a informacje będą przekazywane właściwym służbom.

"Dworce w Warszawie, czyli na terenie objętym stopniami alarmowymi, działają bez zakłóceń. Wdrożono działania mające na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa oraz wyczulenie na potencjalne zdarzenia, które mogłyby stworzyć ryzyko zagrożenia, aby do nich nie dopuścić" - powiedział rzecznik.

13-14 lutego w Warszawie odbywa się międzynarodowe spotkanie ministrów poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki wprowadził w mieście stopień alarmowy ALFA oraz BRAVO-CRP.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Wprowadzenie stopnia ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Jest to najniższy, w czterostopniowej skali, stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej.

ALFA oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. "Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niepokojących sytuacjach. Informacje można przekazywać na alarmowe numery 112 i 997. Prosimy zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje np.: dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" - zaapelowała na Twitterze w środę rano KSP.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP (drugi w czterostopniowej skali dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego), który obowiązuje w Warszawie jest wprowadzany w razie zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.(PAP)

autor: Jakub Stasiak

kub/ wus/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony