Przejdź do treści
Źródło artykułu

KE: wzmocnić zewnętrzne granice strefy Schengen

Komisja Europejska będzie działać na rzecz wzmocnienia zewnętrznych granic strefy Schengen oraz jak najszybszego przyjęcia rozwiązań w sprawie wymiany danych pasażerów - zapowiedział w środę wiceszef KE Frans Timmermans.

Pochodzący z Holandii wiceprzewodniczący Komisji relacjonował, że w środę tematem posiedzenia KE były działania dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego w UE. Impulsem do dyskusji były niedawne zamachy we Francji, w którym zginęło 17 osób.

W maju ma być przedstawiona unijna strategia bezpieczeństwa wewnętrznego, którą na początku swojego urzędowania zapowiedział przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker, a w lutym walka z terroryzmem ma być jednym z tematów szczytu UE.

"Chcemy wzmocnić (system) Schengen, zwłaszcza zewnętrzne granice, by wszystkie możliwości, które daje strefa były lepiej wykorzystywane. Schengen jest częścią rozwiązania, a nie częścią problemu" – podkreślił wiceszef komisji na konferencji prasowej. Poinformował, że KE opowiada się za poprawą kontroli na granicach zewnętrznych, ale musi się to mieścić w ramach prawnych strefy Schengen.

Timmermans zapowiedział, że Komisja będzie szukać rozwiązania kwestii dyrektywy w sprawie systemu przekazywania władzom danych pasażerów przybywających do UE lub ją opuszczających transportem lotniczym lub morskim, czyli tzw. PNR. Komisja – zapowiedział Holender - dokona przeglądu dotychczasowych propozycji i będzie rozmawiać z Radą i Parlamentem, by decyzja zapadła szybko. Prace nad dyrektywą utknęły w europarlamencie. Europosłowie - głównie lewica, Zieloni i liberałowie - uznali, że dyrektywa może prowadzić do naruszania podstawowych praw obywateli UE, zwłaszcza prawa do prywatności. Z kolei zdaniem rządów państw UE przepisy o PNR pomogłyby w walce z terroryzmem.

"Jeśli Parlament twierdzi - a takie mam sygnały - że chciałby zmian w propozycji Komisji, to jesteśmy gotowi do rozpoczęcia dyskusji, żeby znaleźć rozwiązanie" – zapewnił Timmermans. Dodał, że jeżeli to będzie możliwe, Komisja przedstawi propozycje zmian w projekcie dyrektywy, ale musi też wziąć uwagę stanowisko państw członkowskich.

W sprawach PNR, strefy Schengen i ochrony danych będziemy teraz starać się działać tak, aby jak najszybciej zapadły decyzje w Parlamencie i Radzie – zapowiedział Timmermans.

Jak dodał, należy też przeciwdziałać radykalizacji młodych ludzi. "Komisja wykorzysta wszelkie możliwości, aby zapewnić, by dla każdego była nadzieja i perspektywy w UE: czy to Żyda, czy chrześcijanina czy muzułmanina czy też ateisty. Dla każdego musi być miejsce w społeczeństwie" - powiedział. (PAP)

ral/ awi/ kar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony