Przejdź do treści
Źródło artykułu

IX Małopolski Piknik Lotniczy w weekend w Krakowie

Około 80 samolotów różnego typu będzie można zobaczyć na niebie nad Krakowem w sobotę i niedzielę podczas IX Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Swoje umiejętności zaprezentują najlepsi piloci i zespoły akrobacyjne.

Impreza odbywa się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Jeśli dopisze pogoda, w niebo wzniosą się współczesne samoloty, repliki zabytkowych maszyn oraz weterani przestworzy m.in. amerykański Piper Cub L-4, podczas II wojny światowej wykorzystywany do obserwacji z powietrza linii wroga, oraz angielski Taylorcraft Auster Mk IV, czyli samolot, który był używany do naprowadzania ognia artyleryjskiego. Do Krakowa ma przylecieć także z francuską załogą dwusilnikowy amerykański samolot Rockwell OV-10 Bronco, który były wykorzystywany podczas wojny w Wietnamie.

„Piknik lotniczy ma niepowtarzalną atmosferę. Tegoroczna jego edycja będzie okazją do zobaczenia w powietrzu około 80 maszyn i podziwiania umiejętności najlepszych pilotów i zespołów akrobacyjnych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć najnowszy nabytek w kolekcji Muzeum Lotnictwa - samolot Junkers Ju 52 (Junkers). Będzie można wejść do jego wnętrza” – mówił PAP dyrektor organizującego piknik Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.

Nowością w zbiorach placówki jest także brytyjski myśliwiec De Havilland Sea Venom. Oba samoloty pozyskano z brytyjskiego Imperial War Museum.

W Krakowie swoje umiejętności zaprezentują m.in. Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, piloci: z Litwy - Jurgis Kairys i z Niemiec - Uwe Zimmermann, mistrz Polski w akrobacji samolotowej Artur Kielak i wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula.

Na ziemi będą się prezentowały grupy rekonstrukcji historycznej. Będzie też kiermasz, a dla najmłodszych - wesołe miasteczko. Wstęp na piknik - od g. 10 do 19. Przed rokiem Małopolski Piknik Lotniczy odwiedziło ok. 40 tys. osób.

Dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny należy do najstarszych w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austrowęgierskiej. Po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczypospolitej. Funkcjonowało do 1963 r., później stało się siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ma w zbiorach ok. 240 samolotów, śmigłowców i szybowców oraz jedną z najciekawszych kolekcji silników lotniczych.(PAP)

wos/ mrt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony