Przejdź do treści
Źródło artykułu

Iran wypłaci po 150 tys. USD rodzinom ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu

Iran wypłaci odszkodowania w wysokości 150 tysięcy dolarów każdej z rodzin 176 ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu zestrzelonego w styczniu w irańskiej przestrzeni powietrznej - poinformowała w środę oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.

Irańskie siły zbrojne przyznały 11 stycznia, że trzy dnie wcześniej "przez pomyłkę" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski tuż po starcie z Teheranu, powodując śmierć 176 osób.

"Rząd (Iranu) zatwierdził jak najszybsze przekazanie 150 tysięcy dolarów dla rodzin każdej z ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu" - głosi komunikat irańskich władz, cytowany przez agencję IRNA.

Postępowanie władz Iranu w tej sprawie za "niedopuszczalne" uznała Ukraina, która stwierdziła, że odszkodowanie powinno zostać ustalone w drodze negocjacji, z uwzględnieniem praktyki międzynarodowej, po ustaleniu przyczyn tragedii i postawieniu winnych przed wymiarem sprawiedliwości.

"Ustalenie przyczyn tragedii i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych musi być ważnym warunkiem wstępnym" - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ. Podkreślił, że Kijów nadal czeka na "projekt raportu technicznego" w sprawie okoliczności zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Kanadyjski minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne oświadczył w środę, że "negocjacje w sprawie reparacji" są najlepszym sposobem "pociągnięcia Iranu do odpowiedzialności za swoje czyny".

W środę przedstawiciel rządu w Teheranie zapowiedział, że "ostateczny raport" z katastrofy "wkrótce" zostanie udostępniony opinii publicznej.

Rzecznik irańskiego MSZ poinformował, że za niecały miesiąc zostanie postawiony akt oskarżenia przeciwko "tym, których zaniedbanie spowodowało wypadek". Sprawa jest rozpatrywana przez sąd wojskowy.

Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. (PAP)

sp/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony