Przejdź do treści
Źródło artykułu

Irak: połączenia międzynarodowe z Kurdystanem zostały przywrócone

Na lotnisku w Irbilu w irackim Kurdystanie wylądował w poniedziałek pierwszy od 29 września 2017 roku samolot wykonujący lot międzynarodowy. Jest to efekt zniesienia przez rząd Iraku zakazu wprowadzonego po kurdyjskim referendum niepodległościowym.

Pierwszym samolotem, który wylądował w Irbilu, była maszyna saudyjskich linii Flynas lecąca z Dżuddy. Linie te zrealizowały w poniedziałek również lot powrotny. W poniedziałek bezpośrednie połączenia z Irbilem wznowiły też linie Fly Dubai ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

O zniesieniu zakazu połączeń międzynarodowych z dwoma lotniskami międzynarodowymi w irackim Kurdystanie, tj. Irbilem i as-Sulajmaniją, władze Iraku poinformowały 14 marca. Wtedy też wysłana została depesza NOTAM do linii lotniczych, realizujących przed 29 września ubiegłego roku loty do tych miast, informująca o możliwości wznowienia rejsów. Dotyczy to m.in. licznych bezpośrednich połączeń z miastami europejskimi np. Berlinem.

Decyzja o wznowieniu połączeń międzynarodowych weszła w życie w poniedziałek, gdyż dopiero w niedzielę na kurdyjskie lotniska w Iraku dotarli iraccy funkcjonariusze graniczni. Przejęcie przez nich kontroli granicznej na lotniskach w Irbilu i as-Sulajmaniji było warunkiem stawianym przez Bagdad dla wznowienia połączeń. Od 29 września 2017 roku na obu lotniskach lądowały wyłącznie samoloty realizujące połączenia krajowe. Spowodowało to znaczne straty finansowe kurdyjskich portów lotniczych.

Wznowienie połączeń międzynarodowych z Irbilem i as-Sulajmaniją nie oznacza jednak przywrócenia zasad wizowych sprzed 29 września 2017 roku. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi jednostronnie przez władze kurdyjskie, obywatele wielu krajów, w tym Polski, nie potrzebowali wówczas wizy irackiej, a na lotnisku otrzymywali bezpłatną wizę uprawniającą do pobytu na terenie Regionu Kurdystanu przez 30 dni bez prawa wjazdu do innych części Iraku. Obecnie jednak osoby przylatujące do Irbilu i as-Sulajmaniji muszą posiadać wizę iracką.

Zawieszenie połączeń międzynarodowych z lotniskami w Regionie Kurdystanu w Iraku było jedną z konsekwencji przeprowadzenia we wrześniu 2017 roku referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, w którym Kurdowie opowiedzieli się za niepodległością. Władze Iraku uznały referendum za nielegalne. (PAP)

wr/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony