IATA: Emirates i Etihad przetestują aplikację mobilną dot. bezpiecznego podróżowania w zw. z Covid

Pasażerowie w maseczkach w samolocie (fot. IATA)

Linie lotnicze Emirates z Dubaju oraz Etihad Airways z ZEA jako pierwsze wypróbują IATA Travel Pass, czyli aplikację mobilną ułatwiającą pasażerom bezpieczne planowanie podróży zgodnie z rządowymi wymogami związanymi z testami i szczepieniami na COVID-19 – poinformowała we wtorek IATA.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) poinformowało we wtorek, że nawiązało współpracę z liniami Emirates oraz Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które jako jedne z pierwszych linii lotniczych na świecie wypróbują przygotowaną przez IATA mobilną aplikację IATA Travel Pass.

Umożliwia ona pasażerom Emirates oraz Etihad utworzenie tzw. "cyfrowego paszportu". Dzięki niemu, podróżny będzie mógł sprawdzić, czy jego test na koronawirusa lub szczepienie spełnia wymagania obowiązujące w miejscu docelowym podróży i czy sam kwalifikuje się do odbycia podróży. Ponadto, nowa aplikacja zapewni pasażerom kontrolę nad ich danymi, pozwoli również na udostępnienie władzom i liniom lotniczym świadectwa badań i szczepień; umożliwi także cyfrowe i bezproblemowe zarządzanie wszystkimi dokumentami potrzebnymi podczas podróży.

Emirates w kwietniu, w Dubaju ma rozpocząć sprawdzanie testów na COVID-19 za pomocą aplikacji. Podróżujący Emirates z Dubaju będą mogli udostępniać swój status testu bezpośrednio linii lotniczej za pośrednictwem aplikacji, jeszcze przed dotarciem na lotnisko, a aplikacja automatycznie uzupełni dane dotyczące odprawy.

Z kolei podróżujący Etihad Airways początkowo będą testować aplikację na wybranych lotach z Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w pierwszym kwartale 2021 r. Jeśli się powiedzie, zostanie przedłużony na inne miejsca w sieci Etihad.

Cytowany w komunikacie starszy wiceprezes IATA Nick Careen, który odpowiada za porty lotnicze, ruch pasażerski, cargo i bezpieczeństwo, podkreślił, że współpraca z Emirates i Etihad w celu uruchomienia IATA Travel Pass, jest ważnym kamieniem milowym do wznowienia podróży międzynarodowych. Jak dodał, celem IATA jest "zapewnienie wszystkim rządom zaufania do ponownego otwarcia granic dla podróżnych na podstawie zweryfikowanych danych dotyczących szczepionek i testów". Zapewnił jednocześnie o dalszym ulepszaniu aplikacji.

IATA Travel Pass został opracowany jako cztery niezależne moduły, które mogą ze sobą współdziałać. Zawierają one m.in. spis ośrodków badań i centrów szczepień, co ma ułatwić pasażerowi znalezienie w miejscu wylotu ośrodków testowych i laboratoriów, które spełniają normy dotyczące badań i szczepień w miejscu docelowym. Platforma umożliwi również autoryzowanym laboratoriom i ośrodkom badawczym bezpieczne przesyłanie pasażerom wyników testów lub świadectw szczepień.

Moduły te mogą działać razem jako jedno kompletne rozwiązanie typu end-to-end lub mogą być używane oddzielnie, aby uzupełnić systemy, które budują inni. IATA opracowała te moduły, aby zapewnić ich interoperacyjność z innymi rozwiązaniami branżowymi.

IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewnia ponad 82 proc. światowego ruchu lotniczego.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus