Hiszpania wstrzymała loty z RPA i wprowadziła kwarantannę

Hiszpania wstrzymała loty z RPA, ze względu na nowy wariant koronawirusa Omikron, który może być odporny na szczepionki. Od poniedziałku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla wszystkich podróżujących bezpośrednio lub z przesiadkami z kilku krajów afrykańskich.

Około 150 obywateli Hiszpanii utknęło w RPA. Kwarantanna obowiązuje osoby przybywające z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

Nie dotyczy ona będących w tranzycie mieszkańców strefy Schengen i krajów stowarzyszonych, lub osób posiadających długoterminowe wizy tych państw i udających się do tych krajów, a także personelu pokładowego.

Od osób przyjeżdżających z krajów wysokiego ryzyka oprócz zaświadczenia szczepienia wymagany jest test antygenowy i PCR.

W Hiszpanii wzrasta liczba zakażeń koronawirusem - do prawie 10 tys. nowych przypadków dziennie. Do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku wariantu Omikron - zapewniła w poniedziałek rzecznik rządu i minister polityki terytorialnej Isabel Rodriguez.

Wezwała obywateli do noszenia maseczek w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa, a także o zaszczepienie się po raz trzeci.

Poinformowała, że rząd przygotowuje się do szczepienia dzieci po zatwierdzeniu takich szczepień przez Europejską Agencję Leków (EMA).

„Stawiamy czoła szóstej fali, ale mamy doświadczenie z kilkoma wcześniejszymi wariantami Covid 19” - powiedziała Rodriguez.

Podczas wywiadu RTVE zapewniła, że w przeciwieństwie do ubiegłego roku, rząd najprawdopodobniej nie wprowadzi ograniczeń w handlu i będzie można spędzić święta z rodziną. “Jednak zachowując ostrożność, po szczepieniach i zakładając maseczki” - dodała.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus