Gminy wybrały swoich przedstawicieli do Rady Społecznej związanej z CPK
Wcześniej swoich przedstawicieli do Rady wybrały gminy Baranów oraz Wiskitki; wybory odbyły się odpowiednio 28 marca i 20 maja br. Każda z gmin mogła zgłosić pięciu członków do Rady.
"Jako spółka CPK, inwestor Portu Lotniczego Solidarność, będziemy teraz w kontakcie z samorządami w sprawie ustalenia terminu inauguracyjnego spotkania (Rady - PAP). Piłka jest po stronie samorządów. Zgodnie z przyjętym regulaminem, pierwsze posiedzenie Rady Społecznej zwołują wójtowie gmin" - poinformował w czwartek Konrad Majszyk ze spółki CPK.
Jak wyjaśnił, podczas inauguracyjnego spotkania wybrany zostanie przewodniczący Rady Społecznej i jego zastępcy. Kolejne posiedzenia tego gremium zwoływane będą przez przewodniczącego nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Będzie on przygotowywał m.in. listy spraw do omówienia podczas poszczególnych posiedzeń Rady, uwzględniając propozycje jej członków.
Majszyk dodał, że w posiedzeniach Rady będzie też uczestniczył koordynator wyznaczony przez pełnomocnika rządu ds. CPK. Ma on odpowiadać za wymianę informacji między Radą, pełnomocnikiem i spółką CPK.
"Wybór członków Rady Społecznej przez wszystkie trzy gminy to dobra wiadomość dla inwestycji. Realizując CPK, chcemy - na ile to możliwe - uwzględniać głos mieszkańców. Rada Społeczna pomoże w prowadzeniu dialogu ze społecznościami lokalnymi - najpierw na etapie przygotowań, a potem także w trakcie realizacji inwestycji. Będzie pełniła również rolę opiniodawczą. Pomoże także w informowaniu mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki" - wskazał Majszyk.
Przedstawiciel spółki dodał, że Rada będzie doradzać pełnomocnikowi rządu ds. CPK Mikołajowi Wildowi i spółce celowej CPK kierowanej przez Piotra Malepszaka w sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, jak np. sposób pozyskiwania nieruchomości pod budowę nowego portu lotniczego.
Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. Umożliwią one przejazd pomiędzy Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie do 2,5 godziny.
37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do przepustowości ok. 100 mln ludzi. Do końca 2019 r. mają się zakończyć prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta, Michał Boroń
mick/ aop/ pad/
Komentarze