Gen. Jacek Pszczoła został Inspektorem Sił Powietrznych

Szef MON Mariusz Błaszczak powołał gen. brygady Jacka Pszczołę na stanowisko Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował w czwartek resort obrony. Od września Pszczoła pełnił obowiązki Inspektora SP.

Jak przekazało MON, gen. Pszczoła jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, studia podyplomowe kończył w Maxwell w USA i na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Jest też pilotem klasy mistrzowskiej na samolotach myśliwskich. W powietrzu spędził łącznie 2230 godzin, w tym za sterami samolotów F-16 blisko 1130 godzin.

Zawodową służbę rozpoczął w 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, gdzie latał samolotami MiG-21. W 2001 roku, po reorganizacji pułku, płk Pszczoła został szefem sztabu 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego, a później zastępcą dowódcy w tej eskadrze.

W 2007 roku ukończył kurs szkoleniowy na myśliwcu F-16 w Tucson w Stanach Zjednoczonych. Trzy lata później został dowódcą Grupy Działań Lotniczych w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W 2011 roku został dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach. W 2016 roku został zastępcą dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a po kilku miesiącach jego dowódcą.

Ostatnio pełnił funkcję szefa Zarządu Wojsk Lotniczych - zastępcy Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ. W marcu, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał nominację generalską.

Gen. Pszczoła zastąpił na stanowisku Inspektora Sił Powietrznych gen. Mirosława Jemielniaka.

Jak informowały nieoficjalnie media na początku września, Jemielniak miał stracić stanowisko za wręczenie nagrody "Błękitnych Skrzydeł" podczas sierpniowego Święta Lotnictwa dziennikarzowi TVN Piotrowi Świerczkowi, zajmującego się tematyką wojskową w tym lotnictwa. Resort obrony nie odniósł się wówczas do tych doniesień.(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ mok/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus