Zapomniane hydroplany

Zapomniane Hydroplany

Lotnictwo i myśl wojskowa to nie tylko dzieje eskadr, pułków lądowych, lecz także jedynej w armii II Rzeczypospolitej jednostki lotnictwa morskiego - Morskiego dywizjonu Lotniczego w Pucku. Dla każdego zainteresowanego polską tradycją wojskową, techniką, godłem i barwą mamy ciekawą pozycję książkową: „Zapomniane Hydroplany” wydawnictwa ZP, autorstwa Andrzeja Olejko to książka poświęcona historii polskiego wojska okresu międzywojennego.

Autor blisko przez 25 lat wnikliwie badał dzieje jednostki będącej lotniczym wsparciem Marynarki Wojennej w okresie XX-lecia międzywojennego. Treści i fotografie zawarte w książce są tego efektem. Budowa Gdyni, stworzenie Flotylli Rzecznej na Polesiu oraz umocnienie polskiej obecności na Bałtyku i poleskich kresach miały dla odrodzonej po latach niewoli Rzeczypospolitej szczególne znaczenie. Opisane tu wydarzenia przepełnione są archiwalnymi danymi, wzbogaconymi wspomnieniami i niejednokrotnie unikalną ikonografią. Treść książki sformułowana jest w niezwykle interesujący sposób, atrakcyjny dla każdego czytelnika.

Opracowanie nie jest wyłącznie przedstawieniem technicznych aspektów – opisuje ciekawe zdarzenia podane niejednokrotnie w dramatyczny, jak i anegdotyczny sposób. Książka stanowi cenne źródło do badań nad historią polskiej wojskowości w latach 1918-1939. Jej ikonografia przenosi do czasów, które już nie powrócą, do ery hydroplanów strzegących polskiego wybrzeża oraz „Pińskiego Morza” w dobie, gdy polskie sąsiedztwo do spokojnych nie należało.

Książkę znajdziecie Państwo w ofercie naszego sklepu dlapilota.pl – zapraszamy do lektury!

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Kiedyś w Polsce były hydroplany, a dzisiaj mamy ULC !!!