Finisz marszu lotników RAF upamiętniającego Wielką Ucieczkę z Żagania
Ucieczka jeńców ze Stalagu Luft III, niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników w Sagan (obecnie Żagań), rozpoczęła się w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Tunelem uciekło 76 osób. Zdarzenie to zaliczane jest do najbardziej brawurowych ucieczek z niemieckich obozów jenieckich podczas II wojny światowej.
Niemcy złapali 73 jeńców, stracili 50 osób. Na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu spoczywają szczątki 48 rozstrzelanych lotników.
Dla uczczenia ich pamięci, we wtorek z Żagania wyruszył marsz brytyjskich oficerów i podoficerów RAF. Żołnierze mieli do pokonania 170 km.
"W miejscowościach, w których się zatrzymywaliśmy czekało nas świetne przyjęcie, spotykaliśmy się z lokalnymi władzami, mieszkańcami, uczniami szkół. Marsz był okazją do popularyzacji historii obozu i słynnej ucieczki" - powiedział w piątek PAP dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Marek Łazarz.
Jak wyjaśnił, uczestnicy marszu to ochotnicy z różnych brytyjskich jednostek, w czynnej służbie, w różnym wieku i różnych stopni. Każdy żołnierz niósł ze sobą zdjęcie jednego ze straconych lotników. Zostały one złożone na mogiłach spoczywających w Poznaniu.
"Wielka Ucieczka to część naszego dziedzictwa. Droga była świetna, choć większość z nas dotarła tutaj z pęcherzami na nogach" – powiedział PAP sierż. Gary Hall.
Erica Bradbury całą drogę niosła ze sobą zdjęcie jednego z organizatorów ucieczki, majora Rogera J. Bushella. „W siłach powietrznych jesteśmy uczeni, by zawsze pamiętać skąd jesteśmy, jaka jest nasza historia” – podkreśliła. Przyznała, że w trakcie marszu miała kilka trudniejszych momentów, jednak nic nie mogło jej powstrzymać przed dotarciem do Poznania o własnych siłach.
To pierwszy taki marsz zorganizowany w rocznicę Wielkiej Ucieczki. Inicjatorem są Królewskie Siły Powietrzne przy współpracy z żagańskim muzeum. W sobotę maszerujący wrócą do domu.
W ucieczce uczestniczyło 80 jeńców. Czterech od razu wpadło w ręce wartowników. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Na rozkaz Hitlera straconych zostało 50 spośród 73 złapanych jeńców.
Wydarzenie to nazwano Wielką Ucieczką. W 1963 roku powstał film fabularny z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem, a w 1988 roku nakręcono "Wielką Ucieczkę II" z Christopherem Reeve'em. Powstało także wiele filmów dokumentalnych na ten temat. (PAP)
rpo/ mmd/ agz/ jra/
Komentarze