ECK Polska: 24 proc. skarg w IV kw. 2021 r. dotyczyła transportu lotniczego
Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce, które powstało na mocy porozumienia Komisji Europejskiej z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), przekazało w czwartkowej informacji prasowej, że IV kwartale 2021 otrzymało 1524 zgłoszeń od konsumentów; to o 6 proc. więcej niż w III kwartale ub.r.
Jak podano, 24 proc. skarg dotyczyło transportu lotniczego – głównie odwołanych i opóźnionych lotów, a także uszkodzeń bagażu; 15 proc. odzieży i obuwia (odstąpienia od umowy, wadliwego produktu); 12 proc. usług (blokowanie konta), a 5,5 proc. kwestii związanych z wynajmem noclegu (rozwiązanie umowy, niezgodność usługi z ofertą).
ECK Polska podało przykład mieszkającego w Belgii konsumenta, który zarezerwował lot na trasie Bruksela – Belgrad na stronie polskiego przewoźnika.
"Po dokonaniu rezerwacji wyświetliła mu się informacja, że procedura się nie powiodła. Konsument postanowił wobec tego powtórzyć proces. Po zakończeniu na jego skrzynkę mailową przyszły dwa bilety na ten sam rejs, a z jego konta pobrano dwukrotnie kwotę 300,62 euro" - przekazano.
Jak dodano, konsument od razu wysłał reklamację do linii lotniczej, prosząc o zwrot pieniędzy za drugą rezerwację. Przez 3 miesiące nie otrzymał odpowiedzi; postanowił zwrócić się po pomoc do ECC-Net.
"Konsument skontaktował się z ECK Belgia, które przekazało sprawę do centrum w kraju przedsiębiorcy – ECK Polska. ECK Polska skontaktowało się z linią lotniczą. Dzięki współpracy ECC-Net konsument otrzymał zwrot pieniędzy za jedną z dwóch rezerwacji" - podało ECK Polska.
Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) należy do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ang. ECC-Net), służących pomocą konsumentom w całej UE. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ mmu/
Komentarze