Dworczyk: akcję "Lot do domu" przekształcamy w "Cargo dla Polski"

Rozładunek samolotu należącego do LOT-u (fot. KGHM)

Obecną akcję "Lot do domu" przekształcamy w "Cargo dla Polski". W ramach mostu powietrznego Wmiędzy Polską a Chinami transportujemy niezbędne materiały służące walce z pandemią oraz sprzęt zapewniający bezpieczeństwo polskim służbom medycznym – napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Operacja "Lot do Domu" trwała od 15 marca, aby w związku z światową pandemią koronawirusa umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom. W jej ramach organizowane były rejsy czarterowe z różnych regionów świata.

Według danych MSZ, w ramach akcji trwającej 22 dni ponad 55 tys. Polaków w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie wróciło do kraju. Z lotów skorzystało również ponad 2000 obywateli innych krajów, którzy mogli wziąć w niej udział na mocy unijnego mechanizmu obrony ludności."Lot do domu" zakończy się w niedzielę – tego dnia zaplanowane jest jeszcze siedem czarterów, w tym m.in. z Bergen, Dublina i Londynu.

Polski resort dyplomacji podkreślił, że już po zakończeniu akcji konsulowie nadal będą wspierać Polaków, którzy będą chcieli wrócić do domu.

Ponadto – jak informował szef KPRM Michał Dworczyk – po zakończeniu "Lotu do domu" będą odbywały się jeszcze pojedyncze loty na mniejszą skalę.

Od ubiegłego tygodnia samoloty ze sprzętem medycznym z Chin docierają do Polski; sprzęt jest przekazywany do Agencji Rezerw Materiałowych, a następnie do szpitali i innych instytucji. Od tego tygodnia działa połączenie z Chinami, które rząd określił jako "most powietrzny". W ramach tego połączenia – jak informował szef KPRM Michał Dworczyk – będą dostarczane przez PLL LOT dostawy zamawiane przez samorządy, organizacje pozarządowe. Natomiast firmy komercyjne będą mogły skorzystać z usług LOT-u na zasadach komercyjnych.

Resort spraw zagranicznych podsumował całą akcję w ramach krótkiego materiału wideo:

Źródło: PAP
comments powered by Disqus