Do końca marca zostanie zgromadzona całość materiału na pomnik w Smoleńsku
"Prace, które leżą w kompetencjach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przebiegają zgodnie z harmonogramem. Większość granitu potrzebnego do budowy pomnika jest już w Polsce, a do końca marca zostanie zgromadzona całość materiału" - poinformował resort kultury.
Ministerstwo zwróciło też uwagę, że - ze względu na brak dostępu do terenu - nie ma możliwości przeprowadzenia prac w miejscu, w którym pomnik ma stanąć. "Trudno zatem wyrokować co do daty jego odsłonięcia" - zwróciło uwagę Centrum Informacyjne resortu.
Granit potrzebny do wykonania pomnika sprowadzany jest zza granicy. Przetarg na dostawę elementów kamiennych, z których powstanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej wygrała hurtownia kamienia Furmanek Trading. Po sprowadzeniu elementy mają być obrabiane rzeźbiarsko w zakładzie firmy w Daleszycach - pod nadzorem artysty rzeźbiarza, autora projektu - Andrzeja Sołygi.
Monument ma w założeniu mieć formę wysokiego na 2,2 metra muru, na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Jak podano na stronie firmy Furmanek - napisy będą wykonane w technologii inkrustacji stali nierdzewnej w granicie. Pomnik powstanie z czarnego diabazu, a całość będzie ważyła 350 ton. Największe płyty kamienne posiadają wymiary: 220 x 145 x 27 centymetrów i ważą około 3 tony.
Międzynarodowy konkurs na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej rozstrzygnięto 30 marca 2012 r. Symboliczne wskazanie lokalizacji monumentu przez przedstawicieli rodzin ofiar i członków polskiej delegacji rządowej odbyło się w Smoleńsku, w drugą rocznicę katastrofy.
Zwycięski projekt pomnika - przygotowany przez zespół w składzie: Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski i Dariusz Komorek - to wysoki na dwa metry mur, na którym znajdą się nazwiska ofiar katastrofy. W murze będzie szczelina, przez którą widoczny będzie plac, a na nim platforma z granitu. (PAP)
agz/ ls/
Komentarze