Chiny: udany manewr ponownego dokowania na orbicie
Około pół godziny przed tym manewrem Shenzhou 8 odłączył się od Tiangong 1 po 12 dniach wspólnego lotu. Xinhua podkreśliła, że opanowanie techniki automatycznego dokowania na orbicie umożliwia Chinom budowę stacji kosmicznych, ich zaopatrywanie, transfer astronautów, misje ratunkowe w przestrzeni kosmicznej itp.
Shenzhou 8 wystartował 1 października i po raz pierwszy połączył się z modułem Tiangong 1 dwa dni później, na wysokości 343 km nad Ziemią. Na Ziemię ma powrócić w czwartek.
Na przyszły rok Chiny planują kolejne dwie misje kosmiczne, obejmujące dokowanie. Chińskie laboratorium kosmiczne ma powstać ok. 2016 roku, a pierwsza chińska załogowa stacja kosmiczna - ok. 2020 roku - powiedział Wu Ping, rzecznik programu załogowych lotów kosmicznych.
Associated Press pisze, że Chiny przystąpiły do prac nad własną stacją kosmiczną, kiedy nie dopuszczono ich do udziału w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie ze względu na obiekcje Amerykanów. Agencja zwraca uwagę, że USA nieufnie patrzą na militarne aspekty chińskiego programu kosmicznego i mają zastrzeżenia wobec dzielenia się technologiami ze swym głównym rywalem ekonomicznym i politycznym.(PAP)
az/ mc/
Komentarze