Przejdź do treści
Źródło artykułu

Astronomowie znaleźli drugą planetę w systemie Beta Pictoris

Naukowcy przedstawili dowody na istnienie drugiej dużej planety krążącej wokół gwiazdy Beta Pictoris, informuje francuski instytut CNRS. Układ ten fascynuje astronomów od co najmniej 30 lat, gdyż stanowi okazję do obserwowania wczesnej fazy powstawania układu planetarnego.

Gwiazda Beta Pictoris jest młoda. Jej wiek ocenia się na od 20 do 26 milionów lat (dla porównania, wiek Słońca to 4,6 miliarda lat). Od dość dawna astronomowie wiedzą, iż otacza ją dysk złożony z pyłu. Dysk ten udało się po raz pierwszy sfotografować w 1984 r. Według teorii powstawania układów planetarnych, pył w takim dysku jest skutkiem kolizji pomiędzy dużymi ciałami (zalążkami planet) lub planetoidami.

Dysk był intensywnie badany w kolejnych latach. Podejrzewano, iż istnieją w nim młode planety. W listopadzie 2008 roku ogłoszono, iż obserwacje w podczerwieni wykonane w 2003 roku przy pomocy teleskopu VLT ujawniły istnienie kandydatki na planetarną towarzyszkę gwiazdy. Jesienią 2009 roku udało się zaobserwować ten obiekt po drugiej stronie gwiazdy, co potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. Planeta Beta Pictoris b ma masę 7 razy większą niż Jowisz oraz 1,65 promienia Jowisza. Jej okres orbitalny to niecałe 22 lata (z niepewnością kilku lat).

Kilka miesięcy temu informowano z kolei o odkryciu oznak występowania komet w tym układzie.

W najnowszych badaniach, grupa astronomów, którą kierowała Anne-Marie Lagrange z Institut de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble (CNRS/Université Grenoble Alpes), przeanalizowała obejmujący 10 lat zestaw obserwacji spektroskopowych w wysokiej rozdzielczości, uzyskanych przy pomocy spektrografu HARPS w Obserwatorium La Sill w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Wyniki analizy, pokazujące w sposób pośredni istnienie drugiej planety, naukowcy opublikowali w "Nature Astronomy".

Nowo znaleziona planeta, Beta Pictoris c, krąży nieco bliżej gwiazdy, z okresem orbitalnym 1200 dni (ponad 3 lata). Ma natomiast większą masę, szacowaną na 9 mas Jowisza.

Więcej na stronie http://www.cnrs.fr/en/second-planet-beta-pictoris-system (PAP)

cza/ zan/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony