109 lotów wykonał w wakacje śmigłowiec LPR z bazy k. Koszalina
Ok. 40 lotów helikopter odbył do ofiar wypadków komunikacyjnych. Pozostałe wezwania dotyczyły głównie nagłych zachorowań, m.in. udarów i zawałów. Wśród pacjentów LPR były również osoby z urazami po upadku z wysokości, ze złamaniami i oparzeniami.
Rzeczniczka LPR podkreśliła, że "wzmożony ruch turystyczny na wybrzeżu skutkuje licznymi wypadkami i zachorowaniami, w związku z tym obecność śmigłowca ratunkowego latem na tym terenie jest bardzo wskazana". „Jest on wsparciem dla stałych baz w Szczecinie i Gdańsku” – dodała.
Baza w Zegrzu Pomorskim funkcjonowała przez 75 dni, od 23 czerwca do 5 września. Była jedyną sezonową placówką LPR. Śmigłowiec z trzyosobową załogą w składzie: pilot, lekarz, ratownik medyczny pełnił dyżury od godz. 7 do 20.
Dyrektor LPR Robert Gałązkowski powiedział PAP, że „teraz, kiedy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje 23 śmigłowcami Eurocopter EC 135 jest niemal pewne, że w przyszłym roku nie będzie problemu z uruchomieniem bazy sezonowej w Zegrzu Pomorskim.”
Powiat koszaliński, do którego należy dawne wojskowe lotnisko w Zegrzu Pomorskim chciałby utworzenia tym miejscu stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Rzecznik starostwa powiatowego w Koszalinie Jerzy Banasiak powiedział PAP, że już w tym roku czynione były takie starania w Ministerstwie Zdrowia. „Decyzja była negatywna. Będziemy ponawiać wniosek o ulokowanie stałej bazy w przyszłym roku” – dodał Banasiak.
Sezonową bazę LPR w Zegrzu Pomorskim uruchomiono po raz pierwszy w 2003 r. Funkcjonowała ona w starych budynkach lotniska przez 6 lat. W 2009 i 2010 r. bazy nie było ze względu na brak wolnego śmigłowca. W 2011 r. w Zegrzu Pomorskim bazę ulokowano w nowoczesnych kontenerach. Koszt jest utworzenia wyniósł 420 tys. zł. Pieniądze wyłożyły samorządy z koszalińskiej części województwa zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski w Szczecinie oraz samorządy ze słupskiej części woj. pomorskiego.
Kontenery - jak powiedział PAP Banasiak – zostaną na lotnisku. Będą odpowiednio zabezpieczone, tak by bazę można było uruchomić w przyszłym roku.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzono w marcu 2000 r. na bazie zlikwidowanego Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, który funkcjonował od 1958 r.
Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonują w 17 stałych bazach i jednej sezonowej. Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz dwa samoloty Piaggio P. 180 Avanti. (PAP)
sibi/ bos/
Komentarze