Odsłonięcie Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych

Odbudowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych (fot. Odbudowa Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu/FB)

Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza na uroczystość odsłonięcia odbudowanego Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą i 100. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.

Uczcijmy razem pamięć o bohaterach wojny 1920 roku i wyraźmy wspólną radość z przywrócenia Toruniowi tego wyjątkowego pomnika – zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

Pomnik wzniesiono w 1937 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu jako upamiętnienie polskich baloniarzy, którzy oddali życie w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Monument został zniszczony w pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej w 1939 r. Jego odbudowę, zainicjowaną przez Towarzystwo Miłośników Torunia, wsparli finansowo: Ministerstwo Obrony Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń oraz prywatni darczyńcy z Polski i zagranicy. Wkład sponsorski wniosła również firma BUD-TECH z Torunia.

Odbudowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych jest już na swoim miejscu. Trwają jeszcze ostatnie prace nad przygotowaniem otoczenia.

Pomnik zostanie odsłonięty 14 sierpnia 2020 r. o godz. 18:00 w miejscu swej oryginalnej lokalizacji – w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, na placu przy schodach prowadzących nad Martówkę (Aleja Bogusława Magiery).

Zapraszamy!

Dla osób nie mogących wziąć bezpośredniego udziału w wydarzeniu organizatorzy uroczystości przygotowują transmisję on-line.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Przypominamy też, że dzień wcześniej odbędzie się wernisaż wystawy "Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej", która powstała z okazji ponownego odsłonięcia w Toruniu Pomnika Poległym Żołnierzom Wojsk Balonowych. Więcej informacji TUTAJ.


Przeczytaj również:
Trwa odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu
Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu nabiera tempa
Odbudowa Pomnika Wojsk Balonowych coraz bliżej finału
Coraz bliżej odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu
Inicjatywa dla odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych

Źródło: Odbudowa Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu
comments powered by Disqus