Odbudowa Pomnika Wojsk Balonowych coraz bliżej finału

Maciej Jagodziński-Jagenmeer obok zrekonstuowanego orła (fot. kadr z filmu TV Toruń)

Jesienią 2020 r. w parku na Bydgoskim Przedmieściu zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy wojsk balonowych poległych podczas wojny 1918 – 1920.

Niedawno został zrekonstruowany orzeł, wieńczący zburzony przez Niemców pomnik toruńskich żołnierzy wojsk balonowych. O ukończeniu odlewu pierwsza poinformowała Telewizja Toruń – film można zobaczyć TUTAJ.

W przyszłym roku pomnik z rzeźbą powróci na swoją przedwojenną lokalizację w parku na Bydgoskim Przedmieściu, a tymczasem można go oglądać na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Jak poinformowała Telewizja Toruń, niełatwego zadania wiernego odtworzenia mosiężnego orła wieńczącego pomnik podjęli się toruńscy artyści Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jagenmeer. Zadanie było trudne ze względu na niewielką dokumentację fotograniczną – kilka niewyraźnych fotografii. Po szeregu analiz przygotowano wreszcie i wykonano odlew. Większość prac przy rekonstrukcji orła wykonano w Pracowni Stolarstwa Artystycznego Jarosława Gierszewskiego w Młyńcu.

Pomnik żołnierzy wojsk balonowych, który od 1937 r. do czasu zniszczenia go przez hitlerowców w 1939 r. był ozdobą Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, był dziełem słynnego artysty rzeźbiarza Michała Kamieńskiego, zamordowanego przez hitlerowców w czasie powstania warszawskiego. Wyważona, nieskomplikowana forma pomnika i trafiona lokalizacja na zamknięciu osi widokowej wiodącej od ulicy Bydgoskiej w stronę Wisły doskonale wpisywały się w przestrzeń parku miejskiego i zachęcały mieszkańców przedwojennego Torunia do częstych odwiedzin tego miejsca. Od czasu zniszczenia pomnika przez niemieckich okupantów w 1939 r. zajmowany przez niego teren pozostaje niezagospodarowany.

Dopiero w lutym 2018 r. Towarzystwa Miłośników Torunia wyszło z inicjatywą odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych. W marcu br. udało się odnaleźć fundament toruńskiego Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych. Teraz odliczamy miesiące do uroczystego odsłonięcia odbudowanego pomnika w połowie 2020 roku.

Towarzystwo Miłośników Torunia zachęca do wspierania tej akcji. Nadal trwa zbiórka finansowa, z której funduszy planowane jest pokrycie m.in. kosztu wykonania cokołu pomnika. Więcej informacji na temat akcji wsparcia TUTAJ.


Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych (fot. tomito.cba.pl)


Przeczytaj również:
Coraz bliżej odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu
Inicjatywa dla odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych

Źródło: Odbudowa Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu
comments powered by Disqus