Coraz bliżej odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu

Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych (fot. tomito.cba.pl)

Udało się odnaleźć fundament toruńskiego Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych, zniszczonego w 1939 roku. Ma potężne rozmiary (3,6 x 3,6 m) i najprawdopodobniej będzie mógł ponownie spełnić swoją rolę jako podstawa zrekonstruowanego pomnika!

Fundament przetrwał pod płytami chodnikowymi w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, na swoim pierwotnym miejscu. Odkryli go w drugiej połowie marca pracownicy firmy ComProjekt z Torunia, która przygotowuje dokumentację projektową odbudowy pomnika. – Jesteśmy coraz bliżej celu! – mówią przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu, działającego przy Towarzystwie Miłośników Torunia.

Biuro Architektoniczne ComProjekt z Torunia zostało wybrane 20.02.2019 r. do opracowania dokumentacji projektowej niezbędnej do zrealizowania odbudowy pomnika w drodze konkursu rozstrzygniętego przez Urząd Miasta Torunia, który aktywnie włączył się w tę inicjatywę. – Cieszy nas również deklaracja Pana Prezydenta dotycząca pokrycia ze środków miejskich kosztów zagospodarowania otoczenia pomnika oraz włączenia jego odsłonięcia w program miejskich obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Polski, które obchodzić będziemy w 2020 r. – dodają członkowie Komitetu.

W drugiej połowie lutego wybrano wykonawcę rzeźby, która zwieńczy odbudowywany Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu! Będzie nim Maciej Jagodziński-Jagenmeer, toruński artysta znany m.in. z takich realizacji jak rzeźba Przekupki na Rynku Nowomiejskim w Toruniu czy posąg Łuczniczki przed bydgoską Opera Nova.

Jak poinformowali przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego, wykonawcę w drodze konkursu rozstrzygniętego w dniu 15.02.2019 r. wyłoniła komisja powołana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który na wniosek Towarzystwa Miłośników Torunia sfinansuje prace nad odtworzeniem odlewu. – Mamy nadzieję, że gotową rzeźbę będziemy mogli zaprezentować już w drugiej połowie roku! Przypomnijmy, że przedstawiała ona wzbijającego się do lotu orła trzymającego w szponach wieniec laurowy z wplecioną weń kotwicą i krzyżem Virtuti Militari – opowiadają członkowie Komitetu.


Widok pomika od tyłu: orzeł z rozpostartymi skrzydłami na cokole. Moment składania wieńca. Dookoła tłum zgromadzonych gości (5.05.1937). (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Jesteśmy coraz bliżej upragnionego celu, ale jego osiągnięcie uzależnione jest od dalszego wsparcia ze strony hojnych instytucji i ludzi dobrej woli. Przypominamy, że Towarzystwo Miłośników Torunia – inicjator odbudowy Pomnika – prowadzi zbiórkę funduszy na pokrycie kolejnych etapów odbudowy, w tym na odtworzenie wysokiego granitowego cokołu, na którym zamieszczony zostanie odlew orła. Numer konta dla wpłat i więcej informacji o zbiórce znaleźć można na stronie www.tomito.cba.pl. Zachęcamy gorąco do wsparcia naszej inicjatywy! Wspólnie przywróćmy Toruniowi Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych! – zachęcają członkowie Komitetu Odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu oraz Towarzystwo Miłośników Torunia.


Przeczytaj również:
Inicjatywa dla odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych

Źródło: Odbudowa Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu
comments powered by Disqus