Coraz bliżej odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu
Udało się odnaleźć fundament toruńskiego Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych, zniszczonego w 1939 roku. Ma potężne rozmiary (3,6 x 3,6 m) i najprawdopodobniej będzie mógł ponownie spełnić swoją rolę jako podstawa zrekonstruowanego pomnika!
Fundament przetrwał pod płytami chodnikowymi w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, na swoim pierwotnym miejscu. Odkryli go w drugiej połowie marca pracownicy firmy ComProjekt z Torunia, która przygotowuje dokumentację projektową odbudowy pomnika. – Jesteśmy coraz bliżej celu! – mówią przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu, działającego przy Towarzystwie Miłośników Torunia.
Biuro Architektoniczne ComProjekt z Torunia zostało wybrane 20.02.2019 r. do opracowania dokumentacji projektowej niezbędnej do zrealizowania odbudowy pomnika w drodze konkursu rozstrzygniętego przez Urząd Miasta Torunia, który aktywnie włączył się w tę inicjatywę. – Cieszy nas również deklaracja Pana Prezydenta dotycząca pokrycia ze środków miejskich kosztów zagospodarowania otoczenia pomnika oraz włączenia jego odsłonięcia w program miejskich obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Polski, które obchodzić będziemy w 2020 r. – dodają członkowie Komitetu.
W drugiej połowie lutego wybrano wykonawcę rzeźby, która zwieńczy odbudowywany Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu! Będzie nim Maciej Jagodziński-Jagenmeer, toruński artysta znany m.in. z takich realizacji jak rzeźba Przekupki na Rynku Nowomiejskim w Toruniu czy posąg Łuczniczki przed bydgoską Opera Nova.
Jak poinformowali przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego, wykonawcę w drodze konkursu rozstrzygniętego w dniu 15.02.2019 r. wyłoniła komisja powołana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który na wniosek Towarzystwa Miłośników Torunia sfinansuje prace nad odtworzeniem odlewu. – Mamy nadzieję, że gotową rzeźbę będziemy mogli zaprezentować już w drugiej połowie roku! Przypomnijmy, że przedstawiała ona wzbijającego się do lotu orła trzymającego w szponach wieniec laurowy z wplecioną weń kotwicą i krzyżem Virtuti Militari – opowiadają członkowie Komitetu.
Widok pomika od tyłu: orzeł z rozpostartymi skrzydłami na cokole. Moment składania wieńca. Dookoła tłum zgromadzonych gości (5.05.1937). (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
– Jesteśmy coraz bliżej upragnionego celu, ale jego osiągnięcie uzależnione jest od dalszego wsparcia ze strony hojnych instytucji i ludzi dobrej woli. Przypominamy, że Towarzystwo Miłośników Torunia – inicjator odbudowy Pomnika – prowadzi zbiórkę funduszy na pokrycie kolejnych etapów odbudowy, w tym na odtworzenie wysokiego granitowego cokołu, na którym zamieszczony zostanie odlew orła. Numer konta dla wpłat i więcej informacji o zbiórce znaleźć można na stronie www.tomito.cba.pl. Zachęcamy gorąco do wsparcia naszej inicjatywy! Wspólnie przywróćmy Toruniowi Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych! – zachęcają członkowie Komitetu Odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych w Toruniu oraz Towarzystwo Miłośników Torunia.
Przeczytaj również:
Inicjatywa dla odbudowy Pomnika Wojsk Balonowych
Komentarze