NASA zaprasza do śledzenia lotu śmigłowca Ingenuity na Marsie

Ingenuity na Marsie (fot. NASA/JPL-Caltech/ASU)

NASA nie wcześniej niż w niedzielę 11 kwietnia planuje pierwszą próbę sterowanego lotu śmigłowca Ingenuity Mars na innej planecie.

Transmisja na żywo potwierdzająca pierwszy lot Ingenuity ma rozpocząć się około godz. 3:30 a.m. EDT w poniedziałek 12 kwietnia w telewizji NASA, aplikacji NASA i stronie internetowej agencji i będzie transmitowana na wielu platformach mediów społecznościowych, w tym JPL YouTube i Facebook.

Ingenuity przybył do krateru Jezero na Marsie 18 lutego, przyczepiony do brzucha łazika Perseverance NASA. Opracowanie statku wystarczająco małego, aby zmieścił się na łaziku, wystarczająco lekkiego, aby latać w rzadkiej atmosferze Marsa, a jednocześnie wystarczająco wytrzymałego, aby wytrzymać marsjańskie zimno, stanowiło poważne wyzwanie.

Teraz mały helikopter samodzielnie stoi w środowisku Marsa. Ingenuity zbiera informacje o tym, jak dobrze działają systemy kontroli temperatury i zasilania. Informacje te zostaną wykorzystane do dostrojenia systemu kontroli termicznej Ingenuity, aby pomóc mu przetrwać trudne noce na Marsie przez cały okres eksperymentu lotniczego.

"To pierwszy raz, kiedy Ingenuity działa samodzielnie na powierzchni Marsa" – powiedział MiMi Aung, kierownik projektu Ingenuity w Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. "Ale teraz mamy potwierdzenie, że mamy odpowiednią izolację, odpowiednie grzejniki i wystarczającą ilość energii w jego akumulatorze, aby przetrwać zimną noc, co jest wielką wygraną dla zespołu. Cieszymy się, że możemy nadal przygotowywać Ingenuity do pierwszego testu w locie".

Śmigłowiec to demonstracja technologii z planowanym lotem testowym trwającym do 31 dni (30 dni marsjańskich lub soli). Łazik zapewni wsparcie podczas operacji lotniczych, robienia zdjęć, zbierania danych środowiskowych i hostowania stacji bazowej, która umożliwia komunikację helikoptera z kontrolerami misji na Ziemi.

Data lotu może ulec zmianie, gdy inżynierowie będą pracować nad wdrożeniami, kontrolami przed lotem i pozycjonowaniem pojazdu zarówno z Perseverance, jak i Ingenuity. Harmonogram wydarzeń będzie aktualizowany w razie potrzeby, a najnowszy harmonogram będzie dostępny na stronie internetowej helikoptera – LINK.


Przeczytaj również:
Odpawa NASA dotyczącą pierwszych lotów helikopterem na Marsie
NASA testuje łazika Perseverance i przygotowuje się do lotu drona
Eksperci: helikopter z Perseverance może dać kolejny przełom w badaniach Marsa
6 rzeczy, które należy wiedzieć o helikopterze NASA w drodze na Marsa

Źródło: nasa.gov
comments powered by Disqus