Odpawa NASA dotyczącą pierwszych lotów helikopterem na Marsie

Helikopter Ingenuity ponad Perseverance na Marsie (fot. NASA/JPL-Caltech)

We wtorek, 23 marca, NASA przeprowadzi odprawę dla mediów wirtualnych o 13:30. EDT (10:30 czasu PDT - Pacific Daylight Time - 18.30 w Polsce), aby omówić nadchodzące działania związane z helikopterem Ingenuity Mars. Zespoły obsługujące Ingenuity i łazik Mars 2020 Perseverance NASA wybrały strefę lotu, w której śmigłowiec podejmie pierwsze, kontrolowane loty na innej planecie.

Odprawa będzie transmitowana na żywo w telewizji NASA, aplikacji NASA i stronie internetowej agencji oraz będzie transmitowana na żywo na platformach mediów społecznościowych wielu agencji, w tym na kanałach YouTube i Facebook dla Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii.

W odprawie uczestniczyć będą: Lori Glaze, dyrektor oddziału Planetary Science Division w siedzibie NASA, Bobby Braun, dyrektor ds. Planetologii, JPL, J. (Bob) Balaram, główny inżynier Ingenuity, JPL, Håvard Grip, główny pilot Ingenuity, JPL, Farah Alibay, kierownik integracji Perseverance w Ingenuity, JPL.

Media i opinia publiczna mogą również zadawać pytania w mediach społecznościowych podczas odprawy za pomocą #MarsHelicopter.

Oczekuje się, że loty testowe Ingenuity rozpoczną się nie wcześniej niż w pierwszym tygodniu kwietnia. Dokładny czas pierwszego lotu pozostanie płynny, ponieważ inżynierowie będą opracowywać szczegóły dotyczące harmonogramu rozmieszczenia i pozycjonowania pojazdu, Perseverance i Ingenuity. Zdjęcia przedstawiające niektóre postępy są dostępne na stronie internetowej Perseverance z nieprzetworzonymi obrazami.

Perseverance – z Ingenuity przyczepioną do kadłuba – wylądował w Kraterze Jezero 18 lutego. Ingenuity to demonstracja technologii z ograniczonym czasem lotu testowego do 31 dni (30 dni marsjańskich). Łazik wyśle ​​helikopter i zapewni monitorowanie środowiska oraz wsparcie obrazowania. Zawiera również stację bazową Ingenuity, umożliwiającą komunikację z kontrolerami misji na Ziemi.

Ingenuity Mars to pierwszy helikopter, który ludzkość wysłała na inną planetę, aby spróbować sterowanego lotu z napędem. Jeśli eksperymentalny program testów w locie się powiedzie, otrzymane dane mogą przynieść korzyści w przyszłych badaniach Czerwonej Planety – w tym astronautów – poprzez dodanie wymiaru powietrznego, który nie jest obecnie dostępny.

Źródło: nasa.gov
comments powered by Disqus