Strefy o ograniczonym ruchu lotniczym

MON

W trosce o zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa kibiców i sportowców podczas Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, Dowództwo Operacyjne we współpracy z Państwową Agencją Żeglugi Powietrznej zaplanowało i zorganizowało w przestrzeni powietrznej strefy o ograniczonym ruchu lotniczym.

Głównym celem wprowadzenia w/w stref, w szczególności w miastach – gospodarzach turnieju oraz centrach pobytowych sportowców, było wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo i przebieg Mistrzostw. Wszystkie obszary o ograniczonym ruchu lotniczym zostały zaplanowane w ramach przygotowań do Euro – 2012 i opublikowane do wiadomości użytkownikom statków powietrznych w Zbiorze Informacji Lotniczych AIP POLSKA w dniu 3 maja br.

W związku z licznymi pytaniami dot. w/w stref, uprzejmie przypominamy, że ograniczenia obowiązują od 15 maja do 15 lipca w wyznaczonych godzinach i miejscach. Przykładowo, 12 czerwca podczas kolejnego meczu reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie, ograniczenia w ruchu lotniczym obowiązują w promieniu 50 km od stadionu, w godzinach od 16.45 do 02.45 - 13 czerwca. Nie dotyczą one jednak lotów w ruchu komunikacyjnym, lotnictwa państwowego, a także lotów przeciwpożarowych, pogotowia ratunkowego.

Użytkowników statków powietrznych, zainteresowanych szczegółami wprowadzonych zasad informujemy, że zostały one w całości opublikowane w Suplemencie nr 17/12 (ENR 5) do Zbioru Informacji Lotniczych AIP POLSKA w serwisie internetowym Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej

Po raz kolejny zachęcamy do zapoznania się z wprowadzonymi uregulowaniami na czas Euro - 2012 i przypominamy o konieczności przestrzegania ograniczeń w zakresie lotów we wskazanych w Suplemencie terminach.

ppłk Mirosław Ochyra
Rzecznik Prasowy
Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus