Przejdź do treści
Źródło artykułu

Minister obrony Ukrainy: samoloty F-16 nie zostaną wykorzystane podczas naszej kontrofensywy przeciwko Rosji

Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 nie zostaną wykorzystane podczas naszej kontrofensywy przeciwko Rosji; te maszyny znajdą się na Ukrainie prawdopodobnie dopiero jesienią lub zimą – oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, uczestniczący w spotkaniu Dialogu Shangri-La w Singapurze.

Podstawą ofensywy będą wszystkie pozostające w naszej dyspozycji naziemne rodzaje uzbrojenia. Zrezygnujemy z F-16, ponieważ ich użycie nie gwarantowałoby przełomowych sukcesów już latem. Potrzebujemy też nieco czasu na szkolenia pilotów, a także zapewnienie obsługi technicznej tych maszyn. W tym celu musimy uzgodnić z naszymi partnerami kwestie dotyczące inżynierów i techników, którzy mogliby konserwować i naprawiać F-16 – powiadomił Reznikow w rozmowie z japońską telewizją NHK.

Minister odmówił odpowiedzi na pytanie, czy powtarzające się od kilku tygodni ostrzały rosyjskich magazynów broni i centrów logistycznych na okupowanych terenach Ukrainy są "operacjami przygotowawczymi" przed kontrofensywą. "To są kwestie, które powinny być dyskutowane w gronie generałów" – podkreślił polityk.

Podczas szczytu G7 w Hiroszimie, trwającego od 19 do 21 maja, Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od zachodnich partnerów. Zastrzegł, że Kijów nie wie, iloma takimi maszynami mógłby w przyszłości dysponować. Według różnych szacunków podawanych przez media Ukraina liczy na 24-40 samolotów, a w przyszłości liczba F-16 przekazanych temu państwu może wzrosnąć nawet do 70.

Forum Dialogu Shangri-La, organizowane od 2002 roku w Singapurze, to jedno z najważniejszych spotkań poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Azji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony