Przejdź do treści
Źródło artykułu

Media: dubajska firma z Majorki objęta sankcjami USA za przekazywanie Rosji irańskich dronów

Stany Zjednoczone objęły sankcjami dubajską firmę iJet Global DMCC z siedzibą w Palma de Mallorca „za współpracę przy inwazji Rosji na Ukrainę, transportowanie irańskich dronów do Rosji i przemycaniu tam bojowników syryjskich” - podał hiszpański dziennik „El Confidencial”.

Podejrzewa się, że iJet Global DMCC współpracowała z objętą sankcjami największą irańską firmą świadcząca usługi lotniskowe, Safiran Airport Services, w celu koordynowania lotów transportowych oraz dostaw ludzi i sprzętu do Rosji.

Oprócz tego dubajska firma miała współpracować z syryjską spółką Cham Win Airlines przy przerzucaniu do Rosji bojowników z Syrii - pisze „El Confidencial”, który powołuje się na komunikat Departament Stanu USA.

Sankcje oznaczają amerykańskie embargo na wszystkie aktywa firm oraz zakaz prowadzenia z nimi operacji handlowych przez amerykańskie podmioty oraz firmy z innych krajów działające na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Na stronach iJet Global DMCC podano, że firma obsługuje ponad 4,5 tys. lotów czarterowych rocznie do 195 krajów, a także organizuje loty prywatne i serwis VIP. Żaden z podanych telefonów firmy obecnie nie działa.

Inna firma z siedzibą w Hiszpanii, która znalazła się pod lupą władz Stanów Zjednoczonych, jest związana z oligarchą powiązanym z Putinem, Sulejmanem Kerimowem, mającym interesy w sektorach złota, nawozów, ropy i gazu. USA rozszerzyły sankcje wobec oligarchy na jego żonę, dzieci i współpracowników, w tym obywatela Szwajcarii Alexandra-Waltera Studhaltera, który ma biuro w Barcelonie - poinformował dziennik.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony