Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kamery Scanway zarejestrują kluczowe fazy lotu europejskiej rakiety Ariane 6

Kamery polskiej firmy Scanway zarejestrują kluczowe fazy lotu europejskiej rakiety Ariane 6 – podała spółka w komunikacie prasowym. Dane pozyskane i dostarczone przez Scanway posłużą Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA do szczegółowych analiz oraz optymalizacji kolejnych lotów Ariane 6.

Inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 odbędzie się we wtorek około godz. 20:00 polskiego czasu z centrum lotów kosmicznych ESA w Gujanie Francuskiej.

W komunikacie wskazano, że podczas swojego pierwszego lotu rakieta wyniesie na orbitę łącznie 18 ładunków agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów, w tym satelitę YPSat (ang. Young Professionals Satellite) z zamontowanymi kamerami Scanway.

"Dwukamerowy zestaw optyczny dostarczony przez spółkę pozwoli na monitorowanie dwóch kluczowych faz lotu: procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu, a także rejestrację separacji poszczególnych ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi na wysokości ok. 600 km" – napisano.

Dodano, że prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł ok. 4 mld euro.

"Inauguracyjny lot Ariane 6, największej europejskiej rakiety nośnej, to historyczny moment dla całego sektora kosmicznego i kluczowy sprawdzian dla Europy, która pilnie potrzebuje odzyskać niezależność w zakresie własnych środków wynoszenia, które utraciła wraz z odejściem w ubiegłym roku z aktywnej służby rakiety Ariane 5 wykorzystywanej przez 27 lat w ponad 100 lotach kosmicznych. Nowa rakieta pozwoli wynosić blisko 22 ton ładunków użytecznych na niską orbitę Ziemi, co jest wartością o ok. 70 proc. wyższą od konkurencyjnej rakiety Falcon 9 z firmy SpaceX" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

"Z drugiej strony, Ariane 6 nie będzie rakietą odzyskiwalną. Z ilością 30 zakontraktowanych startów z pewnością jednak odegra znaczącą rolę w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego, a my jako Scanway będziemy mieć w tym swój udział podczas jej pierwszego lotu. Nasze kamery zamontowane na satelicie YPSat uchwycą najważniejsze fazy lotu rakiety, w tym moment rozkładania głównej owiewki oraz przebieg separacji ładunków użytecznych na wysokości ok. 600 km" – dodał.

Prezes wskazał, że dostarczone przez Scanway dane posłużą ESA do szczegółowych analiz, a dla spółki są potwierdzeniem zasadności i potrzeby budowania tego rodzaju systemów wizyjnych, umożliwiających śledzenie kluczowych etapów misji kosmicznych czy wykonywanie autodiagnostyki satelitów już na orbicie.

"To nasilający się trend, który zidentyfikowaliśmy jeszcze kilka lat temu, a Ariane 6 dostarczy nam bardzo mocnej referencji" – powiedział Jędrzej Kowalewski.

Projekt rakiety Ariane 6 był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich, a głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Struktura rakiety pozwala wynieść na niską orbitę Ziemi od 10,3 ton do 21,6 ton, a na orbitę geostacjonarną od 4,5 ton do 11,5 ton, w zależności od użytej konfiguracji.

YPSat (ang. Young Professionals Satellite) to europejski projekt mający na celu uchwycić kluczowe fazy inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6.

Scanway to polska firma działająca w branży technologii obserwacyjnej i kontroli jakości. Spółka rozwinęła dwa obszary biznesowe, tj. produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Spółka jest notowana na NewConnect.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony