Mitsubishi MRJ gotowy do prób w locie

Mitsubishi MJR

Firma Mitsubishi Aircraft poinformowała, że testy wytrzymałości pasażerskiego odrzutowca MRJ zakończyły się sukcesem i maszyna jest gotowa do testów w powietrzu. Inżynierowie sprawdzali odporność skrzydeł na naprężenia oraz wytrzymałość kadłuba. Oblot jest planowany na pierwszą połowę października br.

- Głównym celem pierwszego lotu będzie sprawdzenie podstawowych parametrów maszyny – prędkości wznoszenia, zniżania, zachowania w zakręcie. Samolot wykona pierwszy lot przy wypuszczonym podwoziu i klapach, na razie nie będzie też prób rewersów – powiedział główny inżynier Mitsubishi Aircraft, Nobuo Kishi.

Egzemplarz testowy FTA1 ma za sobą testy podczas kołowania, a model oznaczony FTA2 pomyślnie przeszedł próby wibracyjne.


Do tej pory Mitsubishi dostał zamówienia na 223 odrzutowce MRJ. Dostawy mają ruszyć w 2017 r. MRJ powstał w wyniku współpracy Mitsubishi Heavy Industries oraz Toyoty i będzie mógł przewozić od 70 do 90 pasażerów. Cena samolotu została skalkulowana na poziomie 42 mln euro. Jak informuje producent, główną zaletą samolotu jest zastosowanie silników nowej generacji Pratt & Whitney, które zużywają 20 procent mniej paliwa niż konkurencyjne jednostki napędowe.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus