Trwają prace nad jednowarstwowym skrzydłem V-King

V-King (fot. dudek.eu)

V-King – tak właśnie będzie się nazywał pierwszy pełnowymiarowy jednowarstwowiec, nad którego prototypem obecnie pracuje firma Dudek Paragliders. Zastosowano w nim niespotykane dotąd w tego typu skrzydłach wsparcia V-ribs powszechnie stosowane w klasycznych paralotniach.

V-ribs pozwalają znacząco zmniejszyć liczbę linek i uzyskać stabilną strukturę czaszy przy zachowaniu małej wagi paralotni na poziomie 2,1kg.

Idea skrzydła jednowarstwowego z systemem V-ribs zrodziła się w 2014 roku, kiedy to firma Dudek Paragliders pracowała nad prototypem dwumetrowego modelu skrzydła, napędzanego modelarskim napędem elektrycznym.

W efekcie tych prac powstał model paralotni jednowarstwowej o nazwie Slite obecnie dystrybuowany przez firmę "Stribo". Na poniższym zdjęciu widać na czym polega koncepcja V-ribs w mono-skinie.

Reultaty testów w locie V-King'a są na tyle obiecujące, że producenci mają nadzieję przeprowadzić procedurę certyfikacji według normy EN.

Takie lekkie i zajmujace niewiele miejsca skrzydło z pewnością zainteresuje wspinaczy i wędrowców, chcących wspomóc się w swych wyczynach bezpiecznymi zlotami.

V-King jest w tej chwili nadal w fazie testów, a o ewentualnym wprowadzeniu go do swojej oferty firma Dudek Paragliders poinformuje po ich zakończeniu.

Źródło: Dudek Paragliders
comments powered by Disqus