Przejdź do treści
Fotele katapultowe w Muzeum Foteli Katapultowych (fot. Muzeum Foteli Katapultowych)
Źródło artykułu

W Oleśnicy powstało Muzeum Foteli Katapultowych

Powstałe w Oleśnicy Muzeum Foteli Katapultowych miało zostać uroczyście otwarte dla zwiedzających w dniu 11 listopada 2020 r. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa trzeba było odwołać tę uroczystość.

Założycielem Muzeum jest Radosław Szukała, który lotnictwem interesuje się już od lat dziecięcych kiedy to jego ojciec służył w 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i zaraził go pasją do Polskiego Lotnictwa Wojskowego, zwłaszcza z tamtego okresu czasu, która trwa do dnia dzisiejszego.

Swoją pasją chciałem podzielić się z innymi i stąd pomysł założenia strony poświęconej tematyce foteli katapultowych, które są bardzo skąpo opisywane na Polskich stronach internetowych – mówi Radosław Szukała.

Z tej pasji powstało też Muzeum, w którym będzie można zobaczyć wiele foteli katapultowych: KK-1, KK-2, KS-3, KS-4, SK, KM-1, KM-1M, K-36, VS1-BRI P-8, Martin Baker, K‑5MN. Są też fotele katapultowe z samolotów: TS-11 symulator, TS-11 Iskra, IŁ-28 oraz fotele nie katapultowe. Są także zestawy ratowniczo-awaryjne NAZ-7 i NAZ-7M. Fotele pochodzą głównie z prywatnej kolekcji Pana Radosława.

  
(fot. Muzeum Foteli Katapultowych)

To oczywiście nie wszystkie eksponaty oleśnickiego muzeum. Są też hełmy i maski lornicze oraz skafandry lotnicze dedykowane do konkretnego statku powietrznego udokumentowana piękną fotografią. Eksponatów cały czas przybywa. Ostatnio zostały też dostarczone: silnik turboodrzutowy SO-3W, mundury, łopata ze śmigłowca Mi-2, oświetlenie drogi kołowania i pasa startowego.

Chwilowo pozostaje tylko fotograficzne zwiedzanie. Dlatego zapraszamy na stronę muzeum www.fotelkatapultowy.pl oraz na profil facebookowy Muzeum Foteli Katapultowych.

Radosław Szukała ma jednak nadzieję, że gdy sytuacja się uspokoi pojawią się chętni, którzy będą odwiedzać nowo powstałe Muzeum Foteli Katapultowych.


(fot. Muzeum Foteli Katapultowych)


Przeczytaj również:
Wrocławski policjant z lotniczą pasją i własnym muzeum 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony