Komunikat pogodowy dla szybowników na stronie IMGW

IMGW

Od dzisiaj na stronie IMGW raz dziennie ukazywać się będzie komunikat pogodowy dla szybowników. Testowa wersja programu znajduje się w zakładce AWIACJA. Komunikat będzie zawierał między innymi informacje o gradiencie termicznym, rodzaju chmur, termice czy noszeniu.

Będzie on opracowany dla wszystkich 17 obszarów i ważny od godziny 06.00 do 16.00 UTC. Prognoza wykonywana będzie raz dziennie i nie będzie podlegać korektom. Korekta zostanie opracowana tylko w uzasadnionych przypadkach (znaczne różnice pomiędzy prognozą a stanem aktualnym), np.: prognozowano brak noszeń, a utworzyły się chmury Cu i są noszenia, lub nie prognozowano chmur Cb, a występują.

Gradient termiczny podawany będzie w warstwie do 1000m powyżej gruntu. Podstawy Cu w obszarze i poziom warstwy hamującej podawane będą powyżej średniego poziomu morza. Przez istotne chmury należy rozumieć te, które mają wpływ na rozwój Cu i noszeń.

W przypadku wystąpienia Cb podawany będzie przypuszczalny czas ich powstania. Określenie siły noszeń w skali: słabe, umiarkowane, silne.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus