Przejdź do treści
Jerzy Makula
Źródło artykułu

Jerzy Makula Prezesem Aeroklubu Polskiego

Nowym Prezesem Aeroklubu Polskiego, został Jerzy Makula zdobywając 65 głosów poparcia. Włodzimierz Skalik uzyskał 61 głosów. Dwie osoby wstrzymały się. Głosowanie XXV Walnego Zgromadzenia Delegatów, odbyło się w niedzielę 15 marca 2009r. w warszawskim hotelu Gromada.

Relacja Michała Lewczuka (szybowce.com) z XXV Zjazdu Krajowego Aeroklubu Polskiego (on-line).

Jerzy Makula (ze strony http://forum.aeroklubpolski.pl/)
Urodzony: 29.09.1952r w Rudzie Śląskiej
Członek AP: od 1967
Członek Zarządu AP w latach 1995-2005
Vce-Prezes AP od 2002-2005
Dyrektor biura wykonawczego FAI w latach 2005-2006
Vce-Prezydent międzynarodowej komisji akrobacji lotniczej
Członek kadry narodowej od 1976

Kariera Zawodowa:
Kpt.instr.B-767, szef floty B-767 w PLL LOT

Wyróżnienia i odznaczenia:
-Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
-Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia sportowe
-Złoty Krzyż Zasługi
-Krzyz Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
-Medal 100-lecia FAI

Hobby: akrobacja szybowcowa, jazda na nartach i rowerze.

Założenia Programowe

- Umocnienie pozycji sportów lotniczych na arenie ogólnopolskiej
- Przekształcenie Aeroklubu w Związek Stowarzyszeń
- Zacieśnienie współpracy z Ministerstwem Sportu w zakresie upowszechniania lotnictwa wśród młodzieży
- Współpraca z Ministerstwem Edukacji Narodowej w zakresie organizacji i finansowania klas lotniczych
(Przykład Aeroklub Poznański , Aeroklub ROW)
- Współdziałanie z Ministerstwem Obrony Narodowej w celu szkolenia przyszłych pilotów wojskowych
- Umocnienie pozycji Aeroklubu Polskiego w świecie
- Promocja polskich sportowców lotniczych na forum FAI
- Reprezentacja Aeroklubu Polskiego we władzach naczelnych FAI
- Przekazanie majątku trwałego na rzecz aeroklubów regionalnych z zaznaczeniem wyłączności na działalnośc lotniczo-sportową
- Przekazanie majątku ruchomego aeroklubom regionalnym które aktualnie sprawują nad nim opiekę
- Weryfikacja schematu organizacji biura zarządu AP i podjęcia stosownych działań w kierunku oszczędności finansowych

Przedstawiając swoje postulaty jednocześnie zobowiazuję się do realizacji uchwał XXV Zjazdu AP
Jerzy Makula

Szanowni Delegaci,
Każdy, nawet najlepszy pomysł dotyczący przyszłości Aeroklubu Polskiego trzeba wprowadzić w fazę realizacji. Szczególnie w takiej społecznej organizacji, jaką jest stowarzyszenie wymaga to niezwykłych umiejętności współpracy, dyskusji zarówno środowiskowej, jak i wewnątrz Zarządu. Mam przyjemność i zaszczyt zaprezentować propozycję składu pomniejszonego, 10-cio osobowego Zarządu, osób, które zadeklarowały współpracę ze mną na stanowisku Prezesa.

Osoby te, nie są dobrane wg klucza "kolesiowskiego", świadczy o tym zarówno dystans wiekowy do mojej osoby jak i szeroka reprezentacja regionalna. Kluczem wyboru była kompetencja, poświadczona osiągnięciami i to mimo młodego wieku większości tych osób. Prawdopodobnie, byłby to najmłodszy Zarząd w historii Aeroklubu Polskiego.

Hasła wyborcze i programy wszystkich kandydatów są podobne. "Diabeł tkwi w szczegółach" - niespójny i skłócony Zarząd nie jest w stanie osiągnąć wiele. Pragnę więc zaprezentować nowy, młody zespół:

1. Piotr Haberland - lat 37 dyrektor Aeroklubu Poznańskiego. Członek Grupy Akrobacyjnej "Żelazny". Twórca idei klas sportowych o profilu lotniczym, dzięki której kilkaset młodych ludzi w całej Polsce szkoli się do licencji pilota szybowcowego przy wsparciu środkami Samorządów i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Aeroklubie Polskim chce wziąć odpowiedzialność za rozpropagowanie tego pomysłu w całej Polsce.
2. Jerzy Rafiński - lat 49 Prezes Aeroklubu Nowy Targ, Członek Komisji Rewizyjnej AP.
3. Jacek Musiał - lat 41 Dyrektor Aeroklub Jeleniogórskiego
4. Adam Gruszecki – 48 lat Dyrektor Aeroklubu Lubelskiego
5. Leszek Wlazło - lat 53 Prezes Aeroklubu Gliwickiego
6. Marek Mazur - lat 54 absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS, gdzie się też doktoryzował. Zna siedem języków, w tym japoński. Zasiadał w radzie nadzorczej banków PBK i BGK oraz Huty Stalowa Wola. W latach 1991-93 był doradcą wicepremiera ds. reformy finansów publicznych. W roku 2007 prezes LOT.
7. Jan Kujawa - lat 68 twórca i wieloletni Prezes Zarządu firmy Petrolot - w latach1999 - 2007 największego sponsora aeroklubów i sportów lotniczych. Wieloletni członek Aeroklubu Polskiego, znający jego problemy.
8. Wojciech Krupa – lat 44, inżynier pilot, pułkownik rezerwy, założyciel trener i lider grupy akrobacyjnej ”Żelazny”. Wieloletni członek Kadry Narodowej, trzykrotny Mistrz Polski, dwukrotny II Wicemistrz Europy w akrobacji samolotowej. Pilot zawodowy, pilot szybowcowy. Członek Aeroklubu Polskiego od 1980 roku. Chce zająć się ożywieniem kontaktów z Dowództwem Sił Powietrznych i Ministerstwem Obrony Narodowej.
9. Jarosław Szołtysek - lat 40 Dyrektor Aeroklubu Śląskiego.
10. Wakat dla zainteresowanych współpracą.

Liczę na to, że ich lokalnie realizowane pomysły zyskają nowy wymiar w skali kraju. Wielkie nadzieje pokładam w upowszechnieniu poznańskiej idei klas sportowych o profilu lotniczym. Oczami wyobraźni widzę setki młodych ludzi szkolących się do uprawnień pilota szybowcowego, latających bez ograniczeń sprzętowych i finansowych. Taki cud, w skali lokalnej, zdarzył się w Poznaniu. Takie pomysły i ich autorów należy promować.

Jeżeli idea się urzeczywistni, wówczas nie będziemy musieli przy okazji każdego zjazdu, myśleć i dyskutować o przyszłości naszych szkół lotniczych. Ich zadania i charakter działalności będzie tak oczywisty jak ich nazwa - Szkoła Lotnicza.

Bez pracy u podstaw, wszystkie przekształcenia i restrukturyzacje są tylko sztuką dla sztuki i niczego nie zmienią. Czas wyrwać się z marazmu i wrócić do podstaw działalności: szkolenia. Jestem przekonany, że pozostałe problemy rozwiążemy wówczas o wiele szybciej.

Jerzy Makula

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony