Informacje o pyle wulkanicznym (aktl.)

Erupcja wulkanu Grímsvötn na Islandii/ screen z filmu "The Telegraph"

W minioną sobotę rozpoczęła się erupcja najaktywniejszego wulkanu w Islandii. Pierwsze komunikaty naukowców mówiły o tym, że Grímsvötn nie spowoduje zakłóceń w komunikacji lotniczej. Dotychczas  kilku przewoźników odwołało niektóre ze swoich lotów, a amerykański prezydent skrócił swoją wizytę w Irlandii z powodu właśnie pyłu wulkanicznego.

Według komunikatu z 24 maja brytyjskiej służby kontroli ruchu powietrznego NATS  "od północy w nocy z wtorku na środę nie przewiduje się żadnej chmury wulkanicznej w brytyjskiej przestrzeni powietrznej".

26 maja Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że polska przestrzeń powietrzna jest już wolna od pyłu wulkanicznego.  

Mając na uwadze bezpieczeństwo lotów polecamy Państwa uwadze i analizie informacje ze strony meteorologicznej z informacją dla lotnictwa: www.metoffice.gov.uk/aviation/vaac/vaacuk_vag.html

Przydatne informacje znajdują się również na stronie CFMU NOP

Zilustrowane rozprzestrzenianie się pyłu wulkanicznego znajdziecie tutaj:
www.metoffice.gov.uk/volcano/public/natlantic.html

Więcej artykułów o wybuchu wulkanu i rozprzestrzeniającym się pyle:

Eurocontrol: Sytuacja w ruchu lotniczym powraca do normy

Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol oświadczyła w czwartek rano, że nie oczekuje w ciągu najbliższych 24 godzin istotnych zakłóceń w komunikacji lotniczej w Europie z powodu pyłu wulkanicznego.

Po erupcji odwołano 450 lotów, wkrótce chmura pyłów zniknie
Z powodu chmury pyłów wulkanicznych w środę na kilka godzin zamknięto cztery niemieckie lotniska i odwołano ok. 450 lotów. Jednak wkrótce ruch lotniczy powinien wrócić do normy, gdyż chmura po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn powoli znika.

Czechy nie zamkną przestrzeni powietrznej z powodu chmury pyłów
Czechy nie będą zamykać swej przestrzeni powietrznej z powodu chmury pyłów wulkanicznych znad Islandii, która powoli dociera nad terytorium republiki - poinformowały w środę czeskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żeglugi powietrznej.

PAŻP: pył wulkaniczny nie zakłóca ruchu w Polsce; KE: możliwe problemy
Pył z wulkanu Grimsvotn nie zakłóca ruchu lotniczego na Polską, mimo że jego śladowe ilości znajdują się w północno-zachodniej części kraju - poinformował w środę PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przed możliwymi zakłóceniami ostrzega KE.

Niemcy otwierają przestrzeń powietrzną
Po trwającej kilka godzin blokadzie spowodowanej chmurą pyłu wulkanicznego z islandzkiego wulkanu Grimsvotn w środę ponownie otwarto lotnisko w Bremie.

Niemcy: niebo nad Berlinem zamknięte od godz. 11
Z powodu chmury pyłu wulkanicznego z islandzkiego wulkanu Grimsvotn od godz. 11 w środę zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad Berlinem - poinformował niemiecki urząd bezpieczeństwa lotniczego.

Ruch powietrzny w W. Brytanii i Danii wraca do normy
Ruch powietrzny w Wielkiej Brytanii wraca w środę do normy po zakłóceniach spowodowanych dzień wcześniej przemieszczaniem się chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii. Otwarto także duńską przestrzeń powietrzną, której mała część była zamknięta we wtorek.

Niemcy: niebo nad Berlinem zamknięte od godz. 11
Z powodu chmury pyłu wulkanicznego z islandzkiego wulkanu Grimsvotn od godz. 11 w środę zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad Berlinem - poinformował niemiecki urząd bezpieczeństwa lotniczego.

Hlebowicz: pył wulkaniczny nie zakłóca ruchu lotniczego w Polsce
Pył z wulkanu Grimsvotn nie zakłóca ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, mimo że jego śladowe ilości znajdują się w północno-zachodniej części kraju - poinformował w środę PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz.

Pióropusz pyłu nad islandzkim wulkanem znacznie się zmniejszył
Pióropusz popiołów unoszący się nad wulkanem Grimsvotn znacznie się zmniejszył; sięga wysokości ok. 2000 m i erupcja powinna się zakończyć do końca weekendu - poinformowały we wtorek władze Islandii.

Od środy zakaz lotów nad północną częścią Niemiec
Niemiecki urząd bezpieczeństwa lotniczego (DFS) ogłosił wprowadzenie w środę od rana zakazu lotów nad północną częścią kraju z powodu przemieszczającej się znad Islandii chmury pyłu wulkanicznego.

IMGW: chmura pyłów wulkanicznych dotrze nad Polskę
Chmura pyłów wulkanicznych dotrze w środę rano do północno-zachodniej Polski - poinformował IMGW.

Po erupcji wulkanu odwołano ok. 500 lotów
Ok. 500 lotów zostało odwołanych z powodu unoszącej się chmury pyłów po erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii. Z Polski - z Warszawy i Gdańska - odwołano dwa rejsy do Glasgow, realizowane przez linie Wizz Air. PLL LOT na razie nie odwołują lotów.

Pył wulkanu może czasowo unieruchomić kilka lotnisk w Niemczech
Chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii może spowodować tymczasowe zamknięcie lotnisk w Niemczech - od północy z wtorku na środę w Hamburgu i Bremie, później niewykluczone, że i w Berlinie - podały we wtorek niemieckie służby meteorologiczne.

Samolot Ryanaira przeleciał nad "czerwoną strefą" pyłu
Samolot tanich linii lotniczych Ryanair przeleciał we wtorek nad obszarem Szkocji, gdzie według służb lotniczych istnieje wysoka koncentracja pyłu powstałego po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn. Zdaniem Ryanaira chmura nie stanowi żadnego zagrożenia.

Ruch na polskim niebie bez zakłóceń, Wizz Air odwołał dwa rejsy
Ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej odbywa się normalnie - poinformował PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Wizz Air odwołał dwa rejsy z Warszawy i Gdańska do Glasgow. PLL LOT na razie nie odwołuje lotów.

Eurocontrol: Odwołano 252 loty w Europie
252 loty zostały odwołane we wtorek w Europie z powodu przejścia chmury pyłów powstałej na skutek erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii - poinformowała europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol.

Chmura pyłu wulkanicznego dotarła nad Norwegię i Danię
Chmura pyłu powstałego po erupcji islandzkiego wulkanu dotarła nad zachodnią Norwegię i Danię, wstrzymując ruch lotniczy w części Norwegii i powodując opóźnienia w Kopenhadze.

W. Brytania: tysiące pasażerów zablokowanych na lotniskach w Szkocji
Tysiące pasażerów zostało zablokowanych we wtorek rano na szkockich lotniskach po wstrzymaniu lotów przez kilka linii lotniczych, w tym British Airways, KLM, Aer Lingus i Easyjet, z powodu chmury pyłu powstałego po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn.

Pył wulkaniczny nie wpływa na pracę Lotniska Chopina
Lotnisko Chopina w Warszawie poinformowało, że pył z wulkanu Grimsvotn na Islandii nie powoduje obecnie żadnych zakłóceń w pracy Lotniska Chopina.

Pył wulkaniczny powoduje coraz większy zamęt w ruchu lotniczym
Przemieszczająca się w kierunku Wielkiej Brytanii chmura pyłu po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn spowodowała, że kolejne linie lotnicze odwołują loty do Szkocji i Anglii.

KLM odwołał 16 lotów do Wielkiej Brytanii z powodu pyłu wulkanicznego 
Holenderski przewoźnik lotniczy KLM odwołał w poniedziałek 16 lotów do i z Wielkiej Brytanii z powodu zagrożenia pyłem wulkanicznym po erupcji islandzkiego wulkanu

Raport: Erupcja islandzkiego wulkanu w 2010 kosztowała ok. 3,5 mld euro
Erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjoll w kwietniu 2010 r., która spowodowała częściowe lub całkowite zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej, kosztowała gospodarkę światową ok. 3,5 mld euro - podała firma konsultingowa Oxford Economics.

W.Brytania: chmura pyłów wulkanicznych prawdopodobnie zakłóci loty
Chmura pyłów wyrzucanych przez wulkan na Islandii prawdopodobnie zakłóci we wtorek loty na części brytyjskiego terytorium - poinformował w poniedziałek brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA).

Geolog: zagrożenie ruchu lotniczego tylko blisko islandzkiego wulkanu
Samoloty latające w dużej odległości od aktywnego wulkanu na Islandii nie powinny być zagrożone pyłem wulkanicznym. Zagrożenie jest tylko w bezpośrednim sąsiedztwie Grimsvotn – uważa prof. Marek Lewandowski, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Eurocontrol nie przewiduje zamknięcia przestrzeni powietrznej
Chmura pyłów po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn nie powinna w najbliższych dniach spowodować nawet częściowego zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej - poinformowała w poniedziałek europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol.

Hlebowicz: nie ma zagrożenia w polskiej przestrzeni powietrznej
Wybuch wulkanu na Islandii nie zagraża bezpieczeństwu ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz.

Niewielkie zakłócenia ruchu lotniczego po wybuchu wulkanu na Islandii
Na skutek erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn i unoszącej się chmury pyłu wulkanicznego anulowane zostały w poniedziałek loty między kontynentalną Norwegią a archipelagiem Svalbard.

Eurocontrol: wybuch wulkanu na Islandii nie ma wpływu na loty
Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol zapewniła w niedzielę, że nie spodziewa się, by wybuch wulkanu na Islandii miał wpływ na loty europejskie lub transatlantyckie

Islandia zamyka swoją przestrzeń powietrzną z powodu wybuchu wulkanu
Islandzka przestrzeń powietrzna została w niedzielę czasowo zamknięta z powodu wybuchu najaktywniejszego wulkanu Islandii, który wyrzuca z siebie olbrzymie kłęby dymu

Islandia: rozpoczęła się erupcja najaktywniejszego wulkanu
Islandzkie Biuro Meteorologiczne potwierdziło w sobotę, że rozpoczęła się erupcja najaktywniejszego wulkanu w tym kraju.

Naukowcy: pył wulkaniczny jednak uszkadza silniki lotnicze
Zakaz lotów wprowadzony przez agencje lotnicze USA i Unii Europejskiej w kwietniu 2010 po wybuchu wulkanu Eyjafjoell na Islandii był słuszny. Pył wulkaniczny jest bowiem w stanie poważnie uszkodzić silnik turboodrzutowy – przekonują naukowcy.

Silniki lotnicze odporne na pył wulkaniczny
Ceramiczne powłoki mogą uodpornić silniki samolotów na unoszący się w powietrzu drobniutki pył wulkaniczny - informuje internetowa wersja pisma "Advanced Materials".

Czytaj również artykuły dotyczące zeszłorocznej erupcji wulkanu Eyjafjallajökull i bezpieczeństwa lotów:
Pył wulkaniczny nad Europą: NOTAM, SIGMET, mapy pogodowe, Kamery LIVE
Informacje o ograniczeniach ruchowych w przestrzeni powietrznej nad Europą, w związku z chmurą pyłu wulkanicznego.

Wywiad: O skutkach oddziaływania pyłu wulkanicznego na silniki lotnicze, opowiada dr inż. Włodzimierz Balicki

Dlaczego pył wulkaniczny jest niebezpieczny
Chmura pyłu wulkanicznego po erupcji wulkanu Eyjafjoell na Islandii przemieszcza się w kierunku wschodnim w stronę kontynentu europejskiego. Poniżej podajemy informacje m.in. o tym, dlaczego pył wulkaniczny jest groźny dla silników i poszycia kadłubów samolotów.

CANSO: Pył wulkaniczny – stwórzmy lepsze europejskie regulacje bezpieczeństwa
Doroczny szczyt światowych instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, członków CANSO, był okazją do wyrażenia potrzeby stworzenia lepszych europejskich regulacji w zakresie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej.

Pył wulkaniczny mniej groźny niż piasek z Sahary?
Naukowiec z włoskiego Instytutu Wiedzy o Atmosferze i Klimacie Gian Paolo Gobbi powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera", że pył piaskowy, który wiatr unosi z Sahary jest przypuszczalnie bardziej niebezpieczny dla samolotów niż pył wulkaniczny.

EUROCONTROL: Pył wulkaniczny - chronologia wydarzeń
W niedzielę 23 maja br. zakończyła się erupcja wulkanu Eyjafjoell. W kwietniu wybuch wulkanu i emisja ogromnej ilości pyłu wulkanicznego sparaliżowała transport lotniczy w Europie. Odwołano ponad 112 tys. lotów.
Pełne zestawienie wpływu wybuchu wulkanu na ruch lotniczy znajduje się na stronie EUROCONTROL.

Pozostałe artykuły o zeszłorocznym wybuchu wulkanu znajdziecie tutaj.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus