Przejdź do treści
Źródło artykułu

Geolog: zagrożenie ruchu lotniczego tylko blisko islandzkiego wulkanu

Samoloty latające w dużej odległości od aktywnego wulkanu na Islandii nie powinny być zagrożone pyłem wulkanicznym. Zagrożenie jest tylko w bezpośrednim sąsiedztwie Grimsvotn – uważa prof. Marek Lewandowski, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Wulkan Grimsvotn od soboty emituje duże ilości pyłów. "Pył, który stanowiłby zagrożenie dla samolotów, osiada blisko wulkanu. To, co się unosi na wysokość kilkunastu kilometrów, to głównie najdrobniejsze cząstki pyłu oraz aerozole. Cząstki te nie powinny stanowić realnego niebezpieczeństwa dla lotów” – ocenił w rozmowie z PAP prof. Lewandowski.

Naukowiec uważa też, że „lęk przed chmurą pyłu wulkanicznego w transporcie lotniczym jest przesadzony”. Przypomina, że w zeszłym roku ani w Warszawie, ani w Europie Zachodniej nie zaobserwowano opadu pyłu wulkanicznego, pochodzącego z erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjoell.

"W moim przekonaniu na wysokości 10 km tylko w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu może istnieć zagrożenie dla samolotów" - uważa geolog.

Dodaje, że erupcja tego wulkanu to normalna sytuacja, będąca przejawem aktywności geosystemu planetarnego. "Wulkany na Islandii wybuchają w miarę regularnie" - mówi geolog. Dodaje, że na wyspie znajduje się ok. 30 aktywnych wulkanów, których cykle również są dość regularne.

"Wulkany Islandii nie są niezależnymi, niepowiązanymi bytami. Wszystkie one pochodzą z jednego pnia. Tym pniem jest plama gorąca - nazywana też pióropuszem płaszcza - przemieszczająca się od dolnego płaszcza do powierzchni Ziemi. Plama gorąca to miejsce o podwyższonej temperaturze skał, gdzie blisko powierzchni Ziemi łatwo dochodzi do powstawania komór magmowych. Z tych komór następuje przeciek magmy. Islandia jest usiana takimi komorami” – tłumaczy prof. Lewandowski.

Kilka milionów lat temu plama była pod Grenlandią, teraz na jej drodze jest Islandia, a później będzie jakaś inna część wschodniego Atlantyku. Unosi ona litosferę do góry i dlatego Islandia jest dziś wyspą.

Wulkany Islandii powiązane są systemem komór i kominów wulkanicznych. „Jeśli wskutek eksplozji nastąpi wyzwolenie energii w jednym wulkanie, to energia nagromadzona w sąsiadujących komorach magmowych spadnie” – tłumaczy naukowiec.

Ponadto trzęsienie ziemi, spowodowane wybuchem, może nadwerężyć wytrzymałość skał komory sąsiadującego wulkanu i doprowadzić do erupcji pochodnej – dodaje.

Wulkany na Islandii są swoistymi zaworami bezpieczeństwa, uwalniając nadmiar energii gromadzący się pod wyspą. Gdyby nie wybuchały, wyspa mogłaby wylecieć w powietrze – uważa specjalista.

Zdaniem ekspertów erupcja wulkanu Grimsvotn nie powinna wywołać chaosu w komunikacji lotniczej. W poniedziałek służby meteorologiczne podały, że wulkan w dalszym ciągu wyrzuca duże ilości pyłów.

Erupcja wulkanu Grimsvotn, który leży pod niezamieszkanym lodowcem Vatnajokull, jest pierwszą od 2004 r. i 10. od 1922 r.(PAP)

Ludwika Tomala

lt/ krf/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony