Fotograficzny Rejestr Szybowców w Internecie

Szybowiec/ źródło: www.szybowce.fotoedytor.com

Widok szybowca na niebie kojarzy się z wolnością, spokojem i relaksem. Samo patrzenie napawa tym niesamowitym uczuciem niezależności. Wzbudza poczucie piękna nie tylko samego widoku przestworzy, ale i sunącej po niebie maszyny. Już ponad dwa lata w Internecie funkcjonuje strona, która te konstrukcje ma zachować od zapomnienia. Jest to "Fotograficzny Rejestr Szybowców".

Znajdziecie w nim rejestr współczesnych i historycznych zdjęć szybowców i motoszybowców naszej krajowej konstrukcji (latających w Polsce i zagranicą) oraz zagranicznej produkcji (latających na polskich znakach rejestracyjnych). W przygotowaniu są także materiały dotyczące konstrukcji przedwojennych.

Autorem strony "Fotograficzny Rejestr Szybowców" udostępnionej dla wszystkich użytkowników Internetu w 2008r., jest Aleksander Lorenz. Pierwszy zarys witryny (dostępny tylko dla paru osób) z tworzoną bazą szybowców, recenzował i pomagał merytorycznie rozbudować instruktor i pilot szybowcowy Marcin Błuś.

Materiały związane z polskimi szybowcami, autor zbiera od początku lat 90-tych, kiedy to zaczęła się jego przygoda z lataniem szybowcowym. Wtedy też stworzył, nieistniejącą już, stronę poświęconą pierwszemu polskiemu powojennemu szybowcowi akrobacyjnemu IS-4 Jastrząb. Duże zainteresowanie i życzliwość z jaką została ona przyjęta, przyczyniły się do realizacji dwóch kolejnych projektów poświęconych szybowcom SZD-10 Czapla i SZD-36 Cobra 15.

Za sprawą przedłużających się prac nad ww. projektami (które pozostały szkicami roboczymi) i sporych zasobów niewykorzystanych zdjęć polskich szybowców, powstała witryna www.szybowce.fotoedytor.com. W bazie znajduje się 2342 zdjęć(stan na marzec 2011), ilustrujących ponad 1000 egzemplarzy szybowców. W sumie statków powietrznych tego typu wyprodukowanych ze znakami IS i SZD jest ponad 5000 egzemplarzy.

Założeniem „Fotograficznego Rejestru Szybowców” jest publikacja przynajmniej jednego zdjęcia każdego zbudowanego szybowca. I tu miejsce na wkład każdego czytelnika w rozwój strony. Wystarczy przesłać fotografie własnego autorstwa lub ze swoich zbiorów, przedstawiające szybowce/motoszybowce, których brak jest w rejestrze lub których zdjęcia są złej jakości.

Redakcja dlapilota.pl zainteresowała się tym przedsięwzięciem, bo uważamy, że warto zachować od niepamięci wszystkie statki powietrzne. Dlatego też zachęcamy Was, naszych czytelników: – pomóżmy rozbudować „Fotograficzny Rejestr Szybowców”.

W imieniu autora witryny apelujemy o nadsyłanie wszelkich zdjęć i informacji, które przyczynią się do rozbudowy istniejącej już bazy. Udokumentujmy i udostępnijmy wszystkim zainteresowanym informacje na temat konstrukcji, na których w naszym kraju wychowały się pokolenia lotników.

Materiały można wysyłać na adresy e-mailowe argestes@argestes.pl lub marcinblus@wp.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus