Czy wiesz, że w IWB możesz….?

IWB PAŻP. fot. dlapilota.pl

Zapraszamy do lektury nowej serii artykułów promujących rzetelne przygotowanie do lotu z uruchomionym w grudniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej systemem Internet Web Briefing (IWB).

W IWB możesz przygotować trasę z uwzględnieniem stałych i elastycznych struktur przestrzeni powietrznych oraz złożyć plan lotu (FPL), nie tylko w Polsce. IWB zawiera aktualne dane (dla większości świata) dotyczące statycznych struktur powietrznych z bazy EAD (European AIS Database).

Ale uwaga! Dane dotyczące elastycznych struktur powietrznych FUA (Flexible Use of Airspace), regulowanych planowanymi aktywnościami (AUP) i aktualnymi (UUP) są aktualne dla Polski.

Przy okazji FUA, warto wspomnieć, że PAŻP wdrożył projekt CAT 2.0, dzięki któremu udostępni nową stronę z ograniczeniami FUA (dotychczas amc.pansa.pl) oraz elektroniczne interfejsy z informacją o planowanych rezerwacjach (AUP) i aktualnie wykorzystywanych przestrzeniach (UUP). CAT 2.0 ma być operacyjnie dostępny od 10 grudnia 2018 r. Od tego też dnia, przestanie funkcjonować dotychczasowa tebela AUP.

Pamiętaj! Aby planując lot międzynarodowy (szczególnie VFR), zapoznać się z ograniczeniami FUA w danym kraju. Standardowo dane te znajdziesz na stronie krajowego ANSP (Air Navigation Services Provider).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/-aś, zarejestruj się tutaj (LINK)

Uwaga! IWB w chwili pisania artykułu est udostępniony jedynie w wersji testowej, nie do celów operacyjnych.


Czytaj również:
Internetowe planowanie lotu już możliwe – PAŻP testuje IWB 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus