Przejdź do treści
Źródło artykułu

Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

Europejskie Centrum Szkolenia Astronautów wprowadza wirtualną, rozszerzoną i mieszaną rzeczywistość do przygotowań astronautów do różnych kosmicznych misji. ESA zamierza też odtworzyć na Ziemi księżycowe warunki.

Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna, europejscy astronauci ćwiczą w wirtualnych symulacjach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innych miejsc (https://www.youtube.com/watch?v=KMBGOJZWCBc&t=4s). Uczą się np. poruszania po wnętrzu różnych modułów czy obsługi różnych urządzeń, np. robotycznego ramienia działającego na ISS, wchodząc w interakcje z realnymi i cyfrowymi.

Wirtualne elementy widzą w specjalnych goglach, podobnie jak wyświetlane na ich dłoniach menu. Mogą na przykład obsługiwać symulowany księżycowy łazik, który widzą przed sobą.

To wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości wprowadzonych w systemie MIRAGE.

System ten został zaimplementowany w DLR LUNA – ośrodku ESA, w którym symulowane są warunki księżycowe. To tutaj szkoleni będą astronauci i testowany będzie sprzęt oraz procedury przed lotem na Srebrny Glob. Symulowany jest księżycowy regolit, odtwarzane są odpowiednie cykle dnia i nocy, a nawet, z pomocą specjalnych uprzęży – obniżona grawitacja.

Jak informuje ESA, cyfrowa rzeczywistość w przyszłości może wspierać astronautów także w trakcie misji, a także kosmicznych inżynierów, którzy dzięki niej w wielu przypadkach będą mogli m.in. rezygnować ze żmudnej budowy prototypów.

"Jestem szczęśliwa mając okazję do nauki, eksperymentowania i tworzenia tak innowacyjne i stymulującej aplikacji" – powiedziała główna autorka systemu MIRAGE Lora-Line Faure.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony