CPK: przetarg na doradztwo i obsługę certyfikacji zrównoważonego budownictwa lotniska
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na usługi doradztwa i obsługi procesu certyfikacji zrównoważonego budownictwa obiektów i infrastruktury przyszłego lotniska - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.
Celem ogłoszonego przetargu, jak poinformował CPK, jest uzyskanie certyfikatu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) International New Construction dla terminala, dworców: kolejowego i autobusowego oraz 18 obiektów infrastruktury wspierającej, a także BREEAM Infrastructure dla infrastruktury lotniska. Postępowanie zostało ogłoszone w trybie przetargu nieograniczonego, a oferty można składać do 5 maja br.
"BREEAM jest obecnie jednym z wiodących na świecie certyfikatów stosowanym w branży budowlanej oraz wyznacza ogólnoświatowe standardy budownictwa ekologicznego i przyjaznego użytkownikom. Naszą intencją jest, żeby cały proces inwestycyjny budowy Lotniska CPK, odbywał się przy wsparciu niezależnych konsultantów zrównoważonego rozwoju i uzyskał certyfikaty nadawane przez jednostkę certyfikującą BREEAM" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes CPK Filip Czernicki.
Spółka zapewniła, że wszystkie obiekty i infrastruktura przyszłego lotniska będą spełniały wysokie standardy zrównoważonego budownictwa m.in. poprzez zastosowanie rozwiązań ograniczających zużycie energii i wody oraz prowadzenie działań w celu obniżenia śladu węglowego, co ma istotnie wpłynąć na redukcję kosztów eksploatacyjnych.
W ocenie spółki certyfikacja lotniska umożliwi prowadzenie działań w obszarze ESG (Environmental, Social, Government) oraz wpisze się w realizację agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDG – Sustainable Development Goals), która koncentruje się na zapewnieniu godnego życia mieszkańcom przy jednoczesnej ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
CPK przypomniał, że certyfikat BREEAM został po raz pierwszy wprowadzony w Wielkiej Brytanii w 1990 r., a dziś certyfikowane obiekty można znaleźć w prawie 80 krajach. Certyfikacja wymaga spełnienia ściśle określonych kryteriów, a budynki oceniane są w 10 kategoriach: zarządzanie projektem inwestycyjnym i procesem budowy, energooszczędność materiałów, komfort użytkowania, zużycie energii, lokalizacja budynku, zarządzanie odpadami, gospodarka wodno-ściekowa, dbałość o teren wokół budynku, sposoby zmniejszenia ilości zanieczyszczeń oraz innowacyjność.
"Proces certyfikacji BREEAM prowadzony jest przez podmioty posiadające licencję. Mają one za zadanie weryfikować dokumentację projektową i budowlaną oraz zapewnić zgodność z wymaganiami zrównoważonego budownictwa" - podsumowała spółka.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)
fos/ malk/



Komentarze