Chiny wystrzeliły satelitę Queqiao-2 na potrzeby nadchodzących misji księżycowych
Chiny wystrzeliły w środę satelitę, który będzie pełnił rolę pomostu komunikacyjnego między operacjami na Ziemi a nadchodzącą misją po niewidocznej stronie Księżyca, wyznaczając nowy etap w długoterminowych badaniach Księżyca, przekazały państwowe media.
Queqiao-2 okrąży Księżyc i będzie przekazywać sygnały do i z misji Chang'e-6, której wystrzelenie ma nastąpić w maju. Zrobotyzowana misja Chang'e-6 będzie próbowała pobrać próbki ze starożytnego basenu, pozyskując po raz pierwszy materiał księżycowy z ukrytej strony Księżyca.
Queqiao-2 będzie również wykorzystywany jako platforma przekaźnikowa podczas misji księżycowej Chang'e-7 w 2026 r. i misji Chang'e-8 w 2028 r. Do 2040 roku Queqiao-2 będzie częścią konstelacji satelitów przekaźnikowych służących jako pomost komunikacyjny dla załogowych misji księżycowych i eksploracji innych planet, takich jak Mars i Wenus.
Wystrzelone wraz Queqiao-2 miniaturowe satelity Tiandu-1 i -2 przeprowadzą testy w celu zbudowania konstelacji mającej zapewnić łączność, nawigację i wsparcie teledetekcji dla chińskiej stacji badawczej planowanej na południowym biegunie Księżyca.
Queqiao-2 ma przewidywany okres eksploatacji wynoszący co najmniej osiem lat i zastąpi Queqiao-1, wystrzelonego w 2018 roku.
Queqiao-1, którego przewidywany czas życia wynosi pięć lat i którego masa wynosi zaledwie jedną trzecią masy Queqiao-2, był pierwszym satelitą przekaźnikowym rozmieszczonym po niewidocznej stronie Księżyca.
W 2019 roku Chang'e-4 był pierwszym statkiem kosmicznym, który wykonał miękkie lądowanie po niewidocznej stronie Księżyca, przekazały media państwowe Chin. (PAP)
wr/
Komentarze