Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pożegnanie z mundurem w Dowództwie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

W Dowództwie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz 43. Bazie Lotnictwa Morskiego pożegnano dzisiaj żołnierzy, którzy kończą zawodową służbę wojskową.

31 stycznia z mundurem roztaje się oficer sekcji logistyki Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kpt. Andrzej Galiński, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej, studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim (kierunek: ekonomia) oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania logistyką w Akademii Marynarki Wojennej. Swoje pierwsze stanowisko służbowe - dowódca plutonu kompanii transportowej - obejmował we wrześniu 1989 roku, jeszcze w 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Następnie był szefem zaopatrzenia w 18. Eskadrze Lotnictwa Ratowniczo – Łącznikowego a także dowódcą kompanii transportowej w 3. Batalionie Zabezpieczenia i 43. Bazie Lotniczej MW. W 2007 został wyznaczony na stanowisko młodszego specjalisty w sekcji techniki naziemnej Dowództwa Brygady Lotnictwa MW. W trakcie służby wyróżniony został Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

Po ponad 37 latach służby z mundurem rozstaje się również st. chor. szt. Tadeusz Michalski, który od lipca 2009 roku był pomocnikiem dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ds. podoficerów. Chorąży Michalski służbę zawodową rozpoczynał 1979 roku jako podoficer ewidencyjny w 15. Eskadrze Lotnictwa Rozpoznawczego MW. Następnie od 1986 roku służył w 18. Eskadrze Lotnictwa Łącznikowego. Z Dowództwem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej związany jest niemal od jego sformowania. W latach 1995 – 2009 był specjalistą sekcji personalnej. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Służbę wojskową kończy również dwóch techników pokładowych z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Pierwszy z nich to st. chor. szt. Grzegorz Okonek, drugi - st. chor. Rafał Jarocki. Obaj są absolwentami Szkoły Chorążych Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych w Oleśnicy. Również obaj przez całą służbę wojskową związani byli z lotniskiem w Gdyni Babich Dołach a przygodę z lotnictwem morskim zaczynali jeszcze przy samolotach MiG-21.

Chorąży Grzegorz Okonek na lotnisko w Babich Dołach trafił 1987 roku. Służbę zaczynał jako technik w 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Następnie pełnił obowiązki na stanowiskach technika i starszego technika w 1. Dywizjonie Lotniczym, 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej oraz 43. Bazie Lotnictwa Morskiego. Od 2003 roku był technikiem pokładowym na śmigłowcach W-3. W powietrzu spędził blisko 800 godzin. W 2012 roku odznaczony został Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Chorąży Rafał Jarocki swoje pierwsze stanowisko służbowe objął w 1. Dywizjonie Lotniczym, w 1995 roku. Następnie służył na stanowiskach technika i starszego technika w 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej i 43. Bazie Lotnictwa Morskiego. Za służbę w ramach XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu został odznaczony Gwiazdą Afganistanu. W powietrzu, na pokładach śmigłowców W-3, Mi-17 i Mi-24 spędził blisko 1500 godzin.

Z końcem stycznia z mundurem żegna się również 6 żołnierzy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego: starszy kontroler lotniska kpt. Grzegorz Dańko, dowódca plutonu kompanii remontowej st. chor. szt. Grzegorz Olewiński i starszy technik śmigłowca mł. chor. Ryszard Liman z Darłowa oraz starszy technik radiolokacyjnego systemu lądowania st. chor. szt. Jacek Wikariusz, szef eskadry technicznej st. chor. szt. Krzysztof Gałka i technik samolotu bosm. Andrzej Kmita z Siemirowic.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony