Airbus Helicopters dostarczył ostatni H215M dla wojsk lądowych Chile

H215M wojsk lądowych Chile (fot. Anthony Pecch/Airbus Helicopters)

Na początku grudnia wojska lądowe Chile odebrały dziesiąty ciężki śmigłowiec dwusilnikowy H215M. To ostatni śmigłowiec dostarczony w ramach projektu, który rozpoczął się w 2008 r. zakupem ośmiu śmigłowców wojskowych, do których w 2013 r. i 2014 r. dołączyły dwa kolejne. Nowy śmigłowiec będzie służył razem z poprzednimi dziewięcioma w batalionie brygady lotnictwa wojsk lądowych Chile.

Ceremonia przekazania odbyła się w zakładach Airbus Helicopters w Santiago. Wzięli w niej udział generał Humberto Oviedo Arriagada, dowódca wojsk lądowych Chile; generał brygady Gustavo Núñez Kocher, dowódca brygady lotnictwa wojsk lądowych Chile oraz dyrektor generalny Airbus Helicopters Chile, Alexandre Ceccacci, a także wielu dostojników wojskowych i cywilnych.

Śmigłowiec ten dopełnia flotę wojsk lądowych, która teraz składa się z najnowszej generacji statków powietrznych, zdolnych do wykonywania różnorodnych misji na terenie całego kraju – powiedział generał brygady Gustavo Núñez Kocher. – Nasze zaufanie pokładane w tych śmigłowcach oparte jest na pozytywnych doświadczeniach z eksploatacji, jakie zdobyliśmy od czasu ich wejścia do służby w 2009 r. H215M dowiódł swojej wszechstronności i niezawodności podczas licznych i wymagających operacji, wykonywanych przez wojska lądowe.

Flota H215M wojsk lądowych Chile wylatała już ponad 10 000 godzin podczas licznych misji, począwszy od niesienia pomocy mieszkańcom niedostępnych obszarów i ewakuacji medycznej po zwalczanie pożarów i niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Brygada lotnictwa wojsk lądowych Chile odegrała kluczową rolę podczas powodzi, która nawiedziła region Atakama w 2015 r., wykonując 56 misji pomocy dla ofiar tej katastrofy naturalnej.

Projekt rozwoju floty śmigłowcowej zawdzięcza swój sukces zaangażowaniu obydwu stron i wzajemnemu zaufaniu, jakie jest między nami – powiedział Alexandre Ceccacci. – Chciałbym podziękować wojsku za wszelkie wsparcie. Będzie to zaszczyt móc kontynuować współpracę zapewniając wsparcie śmigłowcom, a także prowadząc wspólne projekty w przyszłości. Airbus Helicopters może być dumny z dziesięciu H215M brygady lotnictwa wojsk lądowych Chile, a ja mogę zapewnić, że będziemy pracować jeszcze ciężej, aby zapewnić stale jak najdoskonalsze zdolności.

Oprócz dziesięciu H215M wojska lądowe Chile eksploatują jeszcze wiele innych śmigłowców Airbus Helicopters, w tym jednosilnikowe AS350B3 oraz dwusilnikowe AS355NP i Puma SA330L.

H215 – i jego wojskowa wersja H215M – są członkami rodziny śmigłowców Super Puma. Są przeznaczone do działania w różnych misjach i oferują optymalne osiągi w najtrudniejszych warunkach operowania. Łączą zaawansowaną awionikę i niezawodny płatowiec, oferując wyjątkowe osiągi podczas lotów długodystansowych, moc, prędkość i duży ładunek użyteczny. Czyni to z nich śmigłowce idealne do wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych. H215 jest także niezawodny i bardzo ekonomiczny. Wskaźnik jego dostępności wynosi ponad 95 procent.

Śmigłowce rodziny Super Puma służą w siłach zbrojnych 43 krajów na całym świecie. Ponad 100 śmigłowców z tej rodziny użytkowanych jest w samej tylko Ameryce Łacińskiej, dosłownie w każdym kraju regionu. Ich zdolność do operowania na dużej wysokości i w ekstremalnych temperaturach, a także w dżungli pozwala na spełnienie wyjątkowych wymagań regionu, zwłaszcza wśród szczytów i wyżyn Andów, gdzie wysokość i temperatura tworzą wyjątkowo trudne warunki.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus