Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus i Niemcy oferują samoloty Eurofighter Szwajcarii

Przedstawiciele Airbusa i Republiki Federalnej Niemiec złożyli 18 listopada br. w Szwajcarskim Federalnym Urzędzie Uzbrojenia oficjalną ofertę sprzedaży Szwajcarii samolotów Eurofighter.

Oferta została przygotowana we współpracy z innymi krajami zaangażowanymi w program Eurofighter, a także partnerami przemysłowymi (Leonardo i BAE Systems) i spełnia wymagania procesu zakupowego tzw. nowych samolotów bojowych (Neues Kampfflugzeug – NKF), pozyskiwanych przez Szwajcarię w celu zastąpienia obecnie używanych odrzutowców F-5 i F/A-18.

Zamawiając Eurofightery dla własnego lotnictwa Republika Federalna Niemiec stwarza Szwajcarii szanse pogłębienia dotychczasowego partnerstwa wojskowego, zwłaszcza w dziedzinie wspólnego szkolenia sił powietrznych obu krajów. Dzięki zakupowi Eurofighterów Szwajcaria zyska pełną autonomię w korzystaniu, utrzymaniu i stosowaniu danych z jej samolotów.

Przy ponad 660 zamówionych maszynach Eurofighter jest najczęściej używanym samolotem chroniącym przestrzeń powietrzną nad Europą. Jest użytkowany wspólnie przez cztery kraje partnerskie: Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Hiszpanię oraz podlega ciągłemu rozwojowi. Zaledwie kilka dni temu same Niemcy podpisały umowę na zakup 38 samolotów Eurofighter w najnowszym wariancie (Tranche 4) i oferują Szwajcarii możliwość budowy fundamentów pod jeszcze ściślejszą współpracę polityczną, gospodarczą i bezpieczeństwa – poprzez zakup tego samego typu samolotów.

Michael Flügger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Szwajcarii, powiedział: „Tą ofertą zapraszamy Szwajcarię jako naszego sąsiada i wiarygodnego partnera w polityce bezpieczeństwa i sprawach gospodarczych do ochrony własnej przestrzeni powietrznej Eurofighterami i do ścisłej współpracy lotniczej. Dla Niemiec Szwajcaria jest nie tylko klientem, ale strategicznym sojusznikiem, z którym pragniemy jeszcze bardziej zintensyfikować naszą już i tak bliską współpracę. Eurofighter to jedyna platforma opracowana i obsługiwana wspólnie przez kilka krajów europejskich i dlatego byłaby idealnym rozwiązaniem dla Szwajcarii ”.

Dirk Hoke, prezes Airbus Defence and Space, powiedział: „Przedstawiając ofertę, chcemy pokazać, że Eurofighter stanowi najlepsze całościowe rozwiązanie dla Szwajcarii. To najnowocześniejszy myśliwiec budowany w Europie i spełnia wszystkie wymagania, zdefiniowane przez Szwajcarów. Dostarczając dane konstrukcyjne i inne ważne informacje, przekażemy Szwajcarii pełną i niezależną kontrolę nad Eurofighterami, gwarantując pełną przejrzystość projektu. Współpracując z ponad 200 dostawcami mającymi zakłady w tym kraju, nasza firma jest już silnym partnerem przemysłowym dla Szwajcarii i liczy na rozszerzenie naszej współpracy”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony