Przejdź do treści
Źródło artykułu

System współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w modelarstwie

Wspólnym wysiłkiem Komisji Modelarskiej został znowelizowany "System współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym i kosmicznym" – ważny dokument opracowany w roku 1999, liczący 42 strony, zawierający zasady organizacji oraz uczestnictwa we współzawodnictwie.

Na wniosek Komisji Modelarskiej Zarząd Aeroklubu Polskiego na posiedzeniu w dniu 11 lutego br. podjął Uchwałę Nr 358/5/XVIII/2012 zatwierdzającą system – do stosowania.

Komisja przyjęła rozwiązanie, podobne do zwyczaju przyjętego przez FAI, że ten ważny dla modelarstwa dokument będzie aktualizowany przed każdym nowym sezonem sportowym i publikowany na stronie internetowej Aeroklubu Polskiego.

Jednym z celów nowelizacji naszego systemu współzawodnictwa, oprócz koniczności uaktualnienia przepisów, jest decyzja Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT akceptująca wniosek AP o wprowadzenie modelarstwa lotniczego i kosmicznego do systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży na 2012 - jako sport obserwowany.

Decyzja ta oznacza, że w 2012 roku Aeroklub Polski zobowiązany jest do przeprowadzenia imprezy mistrzowskiej, która będzie obserwowana i oceniona przez Departament Sportu Wyczynowego i Polską Federację Sportu Młodzieżowego. Planujemy, że imprezą tą będą Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych, które odbędą się w czerwcu b.r. w Gliwicach.

System zawiera wiele cennych informacji, niezbędnych dla organizatorów zawodów oraz uczestniczących w nich zawodników (młodzików do lat 14, juniorów młodszych do lat 16 oraz juniorów). To swego rodzaju poradnik określający jaki są cele i program (kolejne etapy współzawodnictwa), jakie podmioty mogą być organizatorem zawodów i jakie warunki muszą one spełniać. Korzystając z przepisów i regulaminów zawodów opublikowanych w 'Systemie' dla poszczególnych konkurencji, instruktorzy i modelarze-zawodnicy będą wiedzieli jakie warunki należy spełnić dla udziału w zawodach i jakim parametrom technicznym muszą odpowiadać ich modele. W zatwierdzonym 'Systemie' jest też mowa o patronatach modelarskich imprez sportowych, a także o dwóch niezależnych ocenach całorocznych, tzn. nadawaniu klas sportowych i przyznawaniu odznak modelarskich w oparciu o regulamin AP oraz całorocznym współzawodnictwie sekcji modelarskich aeroklubów regionalnych w oparciu o regulaminy AP.

Przepisy techniczne zawodów uzupełniają załączone wzory kart punktacyjnych dla wybranych konkurencji.

Jednym słowem zatwierdzony dokument powinien być podstawowym 'narzędziem' na wyposażeniu każdego, kto zamierza być uczestnikiem współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym (organizatora, instruktora i modelarza).

Przy okazji warto wiedzieć, że na podstawie aktualnych przepisów prawa Aeroklub Polski będący Polskim Związkiem Sportu Lotniczego zobligowany został do przystosowania wielu innych regulaminów własnych, ściśle związanych z działalnością sportową i uczestnicy współzawodnictwa, powinni korzystać z zatwierdzonego 'Systemu' i pozostałych regulaminów w sposób łączny. Chodzi m. in. o dwa najważniejsze - dotyczące licencjonowania zawodników oraz licencjonowania klubów sportowych.

Zgodnie z zasadami określonymi w 'Systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym i kosmicznym', zatwierdzonym na rok 2012 przez Zarząd Aeroklubu Polskiego, zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwach Polski Juniorów, Pucharach Polski dla Juniorów Młodszych oraz Pucharach Polski dla Juniorów (w tabeli kolor czerwony) muszą posiadać ważną na rok 2012 Licencję Sportową FAI i jednocześnie muszą być członkami klubu sportowego – w rozumieniu 'Regulaminu Licencjonowania Klubów Sportowych'. Przez klub sportowy należy rozumieć Aeroklub Regionalny lub Stowarzyszenie będące członkiem wspierającym Aeroklubu Polskiego. Klub sportowy musi posiadać ważną na rok 2012 licencję klubu sportowego.

Warto podkreślić, że Statuty aeroklubów regionalnych przewidują oprócz członkostwa zwyczajnego status członka wspierającego - dla osób fizycznych lub instytucjonalnych (prawnych), a także status członka stowarzyszonego. Osoby zamierzające uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym powinny zapoznać się ze Statutem i Regulaminem Organizacyjnym w macierzystym aeroklubie i wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb wariant członkostwa.

Sekretarz Komisji Modelarskiej
Aeroklubu Polskiego
Bogdan Wierzba

Pobierz: System współzawodnictwa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony