Prestiżowe wyróżnienia FAI dla Polaków

Krzysztof Banaszek i Włodzimierz Skalik, (z prawej) podczas 105. Konferencji Generalnej FAI 2011

Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a także trzem Polakom: Ryszardowi Michalskiemu, Leszkowi Szwedowi oraz Alojzemu Dernbachowi zostały przyznane prestiżowe wyróżnienia Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI za rok 2010. Wręczono je w miniony czwartek w Belgradzie w Hotelu Continental w trakcie 105. Konferencji Generalnej FAI.

– Cieszę się, że w gronie wyróżnionych są Polacy. To dowód uznania FAI dla zasług Polaków i polskich organizacji w rozwój i promocję lotnictwa tak ogólnego, jak i sportowego. Serdecznie im wszystkim gratuluję – mówi Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego. – Wyróżnienie przez FAI to także okazja, żeby przedstawić instytucje oraz osoby szczególnie zasłużone dla lotnictwa na międzynarodowej arenie – dodaje.

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI przyznaje medale i wyróżnienia osobom zasłużonym dla lotnictwa ogólnego, a w szczególności lotnictwa sportowego każdego roku. Wśród uhonorowanych przez FAI za 2010 rok są Polacy. Dyplom dla Zespołu (Honorary Group Diploma) otrzyma Polska Agencja Żeglugi Powietrznej PAŻP, która podlega Ministerstwu Infrastruktury. PAŻP współdziała z Aeroklubem Polskim i innymi organizacjami w modyfikacji struktur przestrzeni powietrznej ułatwiających jej wykorzystanie dla potrzeb lotnictwa ogólnego w tym dla lotnictwa sportowego i rekreacyjnego. Współpraca Aeroklubu Polskiego z PAŻP jest wyjątkowo owocna, pozwala na systematyczną wymianę doświadczeń i przyczynia się w istotny sposób do likwidacji barier utrudniających rozwój lotnictwa ogólnego oraz wdrażania nowoczesnych systemowych rozwiązań wpływających na poprawę bezpieczeństwa wykonywania lotów.


Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (z lewej) odbiera wyróżnienie FAI dla PAŻP-u. PODCZAS 105. Konferencji Generalnej FAI

FAI wyróżniła także Ryszarda Michalskiego z Aeroklubu Łódzkiego przyznając mu dyplom im. Paula Tissandiera. Jest on nadawany osobom prywatnym w dowód uznania za zaangażowanie w rozwój lotnictwa sportowego, pracę, inicjatywę w działaniu i poświęcenie. Ryszard Michalski początkowo był modelarzem. Pilotem jest od 1973 roku. W latach 1981-2006 był członkiem Samolotowej Nawigacyjnej Kadry Narodowej. To wielokrotny medalista samolotowych Mistrzostw Świata i Europy w lataniu rajdowym i precyzyjnym. Jego największe indywidualne sukcesy to złote medale na Rajdowych Mistrzostwach Świata w Anglii w 1988 roku, w Dani – w 1995 r. oraz w Polsce – w 1998 r. Na samolotach i szybowcach spędził w powietrzu około osiem tysięcy godzin. Jest wychowawcą dużego grona młodych pilotów. Posiada tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu w sporcie szybowcowym i samolotowym. Sprawuje nadzór nad szkoleniem lotniczym w Aeroklubie Polskim. Kieruje także pracami Komisji Samolotowej AP. Obecnie pełni również funkcję Sekretarza Generalnego AP.

Polacy znaleźli się także wśród nagrodzonych poszczególnych dyscyplin lotniczych za 2010 rok. W modelarstwie lotniczym dyplomem Antonowa uhonorowano Leszka Szweda. Dyplom ten FAI ustanowiła w 1987 roku dla innowacji technicznych w modelarstwie lotniczym. Leszek Szwed jest pierwszym Polakiem, który otrzyma to wyróżnienie. Dostanie je za opracowanie elektronicznych urządzeń do pomiaru wysokości lotu modeli kosmicznych. W ostatnich dwóch latach FAI nikogo nie wyróżniła w tej dziedzinie.

Polaków doceniono także w dyscyplinie lotnictwa ultralekkiego. Dyplomem Colibri uhonorowano Polaka Alojzego Dernbacha. Dyplom ten został ustanowiony przez FAI w 1983 roku. Jest przyznawany co roku osobie, która wykazała się wybitnym wkładem w rozwój ultralekkich samolotów. Alojzy Dernbach zajął się lotniarstwem ponad 30 lat temu, kiedy w Polsce rodziła się ta nowa dyscyplina lotnicza. Studiował wówczas na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Był jednym z prekursorów motolotniarstwa w kraju. Odbywał pierwsze udane loty na lotni z napędem, odpowiednikiem obecnej kategorii PHG. W ramach Politechniki Warszawskiej współzałożył Kompol – jednostkę zajmującą się m.in. konstruowaniem i produkcją skrzydeł lotni, śmigieł do zespołów napędowych oraz elementów kompozytowych. Kompol jest obecnie jedynym polskim producentem kompletnych motolotni JAZZ 2000, znanych z doskonalej jakości wykonania oraz wysokich osiągów Alojzy Dernbach jest współwłaścicielem tej firmy. Jest członkiem Aeroklubu Warszawskiego oraz Lotniowej Kadry Narodowej od roku 1982 roku, a Motolotniowej od 1989 roku. Jest wielokrotnym motolotniowym mistrzem i wicemistrzem Polski, a także lotniowym mistrzem Polski roku 1982. Jest także dwukrotnym złotym medalistą Motolotniowych Mistrzostw Świata – w 2005 i 2009 roku. W swoim dorobku ma również dwa srebra i jeden brąz. W 1999 roku był wicemistrzem Olimpiady Lotniczej. Alojzy Dernbach jest drugim Polakiem, któremu przyznano to prestiżowe wyróżnienie. W 2004 roku otrzymał je Mirosław Rodzewicz. (kon)

Odwiedź również stronę www.fai.org

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus

Komentarze

Jeżeli ktokolwiek ma ewentualne wątpliwości względem poprzednich wpisów pod adresem K. B., po lekturze, tego co pod linkiem: http://www.pazp.iforums.us/3-vt8.html?start=30 - raczej ich mieć nie będzie!!!

Zdaje się, że FAI pojęcia nie ma o skali nepotyzmu w PAŻP. Gdyby tam wiedzieli, może i za te wyczyny BANAN dostałby extra nagrodę. Wątpię jednak, czy ta nagroda dla PAŻP będzie ,,okolicznością łagodzącą'' dla Prokuratury właściwej w sprawie ,,Rodziny Banana na swoim''. Tfu

jak zwykle nagrody dostają Co którzy maja z tematem najmniej wspólnego