Przejdź do treści
Źródło artykułu

Informacja z posiedzenia Zarządu Aeroklubu Polskiego z dnia 02 października 2010r.

Obrady otworzył i powitał zebranych Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik.

W obradach Zarządu AP uczestniczyli: 5 członków Zarządu Aeroklubu Polskiego, Sekretarz Generalny AP Maciej Lipka, Główna księgowa AP Monika Stan.

Nieobecni: Ryszard Hać, Stanisław Haczyński, Michał Lewczuk, Jarosław Szołtysek, Stanisław Szpera, Paweł Świerczyński.

Ze względu na brak kworum, Zarząd AP tematy przedyskutowane na posiedzeniu w dniu 02.10.2010r. z wypracowanymi podczas obrad projektami uchwał kierował pod głosowanie w drodze korespondencyjnej w trybie przewidzianym w § 8 Regulaminu Organizacyjnego Działalności Zarządu i Prezydium Zarządu AP.

1. Ze względu na brak kworum Zarząd AP procedował zgodnie z przedstawionym porządkiem obrad, bez jego zatwierdzania.

2. Ze względu na brak kworum, zatwierdzenie protokółu z posiedzenia Zarządu AP Nr 25/XVIII/2010 z dnia 11 września 2010r. i Nr 26/XVIII/2010 z dnia 18 września 2010r. oraz protokółu z głosowania korespondencyjnego Zarządu AP Nr 27/XVIII/2010 z dnia 23 września 2010r. zostało przesunięte na następne posiedzenie Zarządu AP.

3. Sekretarz Generalny AP przedstawił bieżącą sytuację finansową Aeroklubu Polskiego oraz omówił zakres już podjętych czynności w kwestii ustalenia sald.

Zasygnalizował również potrzebę wypracowania systemu płacenia VAT-u przez jednostki organizacyjne, który pozwoli Aeroklubowi Polskiemu na płacenie VAT-u w terminie.

Skarbnik AP Andrzej Siembida omówił ściągalność składek. Poinformował, iż po 8 miesiącach ściągalność plasuje się na poziomie 70%. Styczeń 94%, luty 83%, marzec 74%, kwiecień 70%, maj 72%, czerwiec 69%, lipiec 62%, sierpień 36%.

Główna księgowa AP zasygnalizowała, iż aerokluby regionalne korygują stan członków wstecz od początku bieżącego roku.

4. Zarząd AP wysłuchał informacji Sekretarza Generalnego AP na temat stanu ksiąg rachunkowych AP po przejęciu ich z biura rachunkowego P.H.U. Margo.

5. Sekretarz Generalny AP omówił stan porządkowania ksiąg rachunkowych oraz proces decentralizacji księgowości jednostek terenowych AP.

Po przeprowadzonej dyskusji, Zarząd AP skierował do głosowania w drodze korespondencyjnej projekty uchwał w sprawie przyjęcia metody i sposobu finansowania porządkowania ksiąg rachunkowych Aeroklubu Polskiego celem przedstawienia ich do badania biegłemu rewidentowi oraz w sprawie sporządzenia sprawozdania finansowego za 2009r.

6. Prezes AP udzielił informacji na temat działań podjętych od ostatniego posiedzenia Zarządu AP w sprawie zapewnienia ciągłości funkcjonowania GOBL-L AP we Wrocławiu. Aeroklub Polski przedstawił dr Januszowi Markowi otwartą do negocjacji propozycję wynagrodzenia z tytułu objęcia stanowiska głównego lekarza w GOBL-L. Propozycja ta była korzystniejsza od warunków, na jakich dr Marek piastował stanowisko dyrektora GOBL-L. Dr Marek nie przyjął przedstawionej propozycji oraz nie przedstawił własnej propozycji, mimo zabiegów czynionych w tym względzie przez Zarząd AP oraz p.o. dyrektora Katarzynę Czajczyk. Podczas wizyty w GOBL-L delegacji w osobach Prezesa AP, Sekretarza Generalnego AP i członka Zarządu AP Stanisława Haczyńskiego przedmiotem dyskusji było m.in. zabezpieczenie działalności GOBL-L w zakresie badań lotniczo-lekarskich w związku z planowanym w pierwszej połowie października br. urlopem drugiego lekarza orzecznika dr Ignatowicz i wnioskiem dr Marka o udzielenie urlopu w terminie od 01.10 do 31.12 2010r. Dr Marek deklarował zabezpieczenie badań lotniczo-lekarskich w ośrodku w oparciu o odrębną umowę. Mimo złożonego zapewnienia dr Marek w dniu 30.09.2010r. zdecydował o pójściu na urlop bez możliwości świadczenia w tym czasie pracy, pozostawiając ośrodek bez lekarza orzecznika z zakresu medycyny lotniczej.

W zaistniałej sytuacji p.o. dyrektora Katarzyna Czajczyk zmuszona została do ogłoszenia komunikatu o zawieszeniu działalności w zakresie badań lotniczo-lekarskich na przynajmniej tydzień czasu. W tym czasie zostaną sfinalizowane rozmowy z lekarzami orzecznikami z Łodzi, którzy wstępnie wyrazili już zainteresowanie podjęciem współpracy z GOBL-L.

Prezes AP poinformował zebranych o spotkaniu w dniu 28.09.2010r. Prezesa AP i Sekretarza Generalnego AP z naczelnym lekarzem ULC doc. dr hab. Krzysztofem Mazurkiem i jego zastępcą z udziałem Pani Katarzyny Czajczyk na temat współpracy w zakresie organizacji w Instytucie Medycyny Lotniczej kursu lekarzy orzeczników w medycynie lotniczej. Istnieje szansa, iż w wyniku tego kursu będzie można wzmocnić kadrę GOBL-L w zakresie medycyny lotniczej, aby podobna sytuacja nie miała więcej miejsca.

7. Zarząd AP omówił strukturę i wysokość wynagrodzenia p.o. dyrektora NZOZ GOBL-L AP WPS-L we Wrocławiu Pani Katarzyny Czajczyk na czas od powierzenia jej obowiązków do powołania dyrektora ośrodka wyłonionego w drodze konkursu.

Zarząd AP skierował do głosowania w drodze korespondencyjnej projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia p.o. dyrektora NZOZ GOBL-L AP WPS-L we Wrocławiu Pani Katarzyny Czajczyk

8. Zarząd AP omówił kwestię przyznania dr Januszowi Markowi premii za m-c lipiec i sierpień 2010r. W związku z różnymi stanowiskami w powyższej kwestii, Zarząd AP skierował do głosowania w drodze korespondencyjnej sprawę przyznania premii z możliwością wyboru ustalonych na posiedzeniu opcji.

9. Zarząd AP wyznaczył termin następnego posiedzenia Zarządu AP na 06 listopada 2010r.

10. Skarbnik AP Andrzej Siembida omówił i zaprezentował budowę i funkcjonowanie intranetu Aeroklubu Polskiego. Prezes AP przedstawił procedurę weryfikacji osób zgłaszających chęć wejścia na intranet AP. Zarząd AP ustalił zakres tematów do umieszczenia na intranecie.

11. Członek Zarządu AP Jacek Dankowski omówił wniosek Komisji Szybowcowej AP w sprawie sprzedaży wyeksploatowanych rejestratorów lotu GNSS FR typu LX 20 nr 5807 i 5817 zakupionych w 1997 roku.

Uzasadnił, iż rejestratory LX 20 były użytkowane przez pilotów Szybowcowej kadry narodowej. Z uwagi na walory użytkowe nie są już przydatne podczas treningu i udziału pilotów Szybowcowej Kadry narodowej w mistrzostwach szybowcowych. Z drugiej strony bardzo brakuje nowoczesnego wyposażenia zawodniczego, które jest niezbędne do treningu i udziału reprezentacji AP w mistrzostwach najwyższej rangi.

Zarząd AP skierował do głosowania w drodze korespondencyjnej projekt uchwały w sprawie sprzedaży wyeksploatowanych rejestratorów lotu GNSS FR typu LX 20 nr 5807 i 5817 zakupionych w 1997r.

12. Członek Zarządu AP Jacek Dankowski omówił wniosek Komisji Szybowcowej AP w sprawie sprzedaży zestawu szybowcowego wariometru elektronicznego Zander SDI ZSI nr fabr.190110, rejestratora lotu GNSS FR typu Zander GP 941 nr fabr. 1LB, busoli CM 13 nr fabr. 108/01/04 wraz z osprzętem.

Uzasadnił, iż omawiany sprzęt odbiega od standardowego wyposażenia szybowców reprezentacyjnych użytkowanych przez pilotów Szybowcowej Kadry Narodowej. Jest w pełni sprawny i wartością przewyższa przyrządy powszechnie eksploatowane w szybowcach. Uzyskane środki powinny pozwolić na zakup fabrycznie nowego zestawu wariometr + rejestrator lotu GNSS FR Cambridge 302/303, które są zamontowane w większości szybowców reprezentacyjnych (ASG 29, Diana 2, LS 8, ASW 27). Dzięki temu przybliżymy się do unifikacji wyposażenia, co powinno przełożyć się na lepsze wykorzystanie szybowców i lepsze wyniki pilotów Szybowcowej Kadry Narodowej, którzy w większości dobrze opanowali już obsługę przyrządów Cambridge 302/303.

Zarząd AP skierował do głosowania korespondencyjnego projekt uchwały w sprawie sprzedaży zestawu szybowcowego wariometru elektronicznego Zander SDI ZSI nr fabr.190110, rejestratora lotu GNSS FR typu Zander GP 941 nr fabr. 1LB, busoli CM 13 nr fabr. 108/01/04 wraz z osprzętem.

13. Członek Zarządu AP Jacek Dankowski omówił wniosek Komisji Szybowcowej AP w sprawie unieważnienia uchwały nr 63/13/XVI/2005 w części dotyczącej sprzedaży szybowców reprezentacyjnych AP ASW 27 SP-3635 i dwóch szybowców PW 5 SP-3622 i SP -3669.

Uzasadnił, iż Uchwała Nr 63/13/XVI/2005 była podjęta w oparciu o wniosek Komisji Szybowcowej złożony w październiku 2005 roku, w wyniku konieczności modernizacji zaplecza sprzętowego Szybowcowej Kadry Narodowej i decyzji FAI odwołującej 3 Światowe Igrzyska Lotnicze i zaprzestania przez Międzynarodową Komisję Szybowcową (IGC) rozgrywania Mistrzostw Świata w klasie światowej (rozgrywane na monotypie PW-5). Wobec zaistniałej sytuacji utrzymywanie 4 szybowców PW 5 nie miało sensu. Sytuacja zmieniła się radykalnie w ciągu pół roku. W wyniku późniejszych decyzji IGC, po trzyletniej przerwie reaktywowano mistrzostwa świata w klasie Światowej począwszy od 2006 roku oraz rozpoczęto rozgrywanie mistrzostw Europy w klasie Światowej od 2007 roku. Jednocześnie rok 2009 miał być ostatnim rokiem, w którym szybowiec PW 5 miał być szybowcem w klasy światowej. W wyniku zaskakującej decyzji podjętej przez IGC w dniu 8 marca 2009 roku szybowiec PW 5 będzie szybowcem klasy światowej co najmniej do 2012 roku.

W ramach realizacji uchwały do tej pory sprzedano dwa szybowce PW 5 i szybowiec ASH 25 (przełom 2005/2006 roku). Zakupiono przy współfinansowaniu środkami z Ministerstwa Sportu i środkami pozyskanymi ze sprzedaży szybowców Jantar 2b szybowiec Diana 2 i Discus 2a.

W nowej sytuacji jaka powstała po ostatnich decyzjach IGC, sprzedaż pozostałych dwóch szybowców PW 5 nie ma sensu. Podczas dwóch ostatnich Mistrzostw Europy (2007 i 2009) nasi reprezentanci startując na szybowcach reprezentacyjnych PW 5 dwukrotnie wywalczyli tytuły Mistrza i Wicemistrza Europy. Pozostawienie dwóch szybowców PW 5 w zasobach depozytowych szybowców reprezentacyjnych w pełni zaspokoi potrzeby treningowe i startowe naszych reprezentacji narodowych w klasie światowej.

Szybowiec ASW 27 obok Diany 2 jest jedynym szybowcem reprezentacyjnym w klasie 15 metrowej jaki posiadamy. Wiosną tego roku szybowiec został poddany kompleksowej renowacji na koszt sponsora. Dzięki temu osiągami dorównuje najlepszym szybowcom w tej klasie. Dwa szybowce klasy 15 metrowej zabezpieczają potrzeby treningowe i umożliwiają start naszych reprezentantów w Mistrzostwach Europy lub w Mistrzostwach świata. W tej chwili brakuje nam 2 szybowców klasy 15 metrowej. W latach ubiegłych pożyczaliśmy drugi szybowiec Diana 2 od producenta. W tym roku nie było takiej możliwości. Sytuacja w latach następnych prawdopodobnie będzie podobna.

Zarząd AP skierował do głosowania w drodze korespondencyjnej projekt uchwały w sprawie unieważnienia uchwały nr 63/13/XVI/2005 w części dotyczącej sprzedaży szybowców reprezentacyjnych AP ASW 27 SP-3635 i dwóch szybowców PW 5 SP-3622 i SP -3669.

14. Skarbnik AP Andrzej Siembida poddał pod dyskusję sprawę sytuacji finansowej CSSzyb. AP w Lesznie na tle sytuacji finansowej AP, wyrażając jednocześnie obawę o utrzymanie w Szkole płynności.

Zarząd AP na swoje następne posiedzenie, planowane 06.11.2010r., zaplanował w porządku obrad omówienie sytuacji finansowej AP i jego jednostek organizacyjnych z udziałem dyrektorów tych jednostek

15. Członek Zarządu AP Jacek Dankowski omówił wniosek Komisji Szybowcowej AP w sprawie wyrażenia zgody przez Zarząd AP na wstępne wystąpienie do FAI o prawo organizacji 17 Szybowcowych Mistrzostw Europy w 2013 roku w Ostrowie Wielkopolskim oraz 33 Szybowcowych Mistrzostw Świata w 2014 roku w Lesznie.

Uzasadnił, iż wystąpienie wstępne jest warunkiem podstawowym udziału w procesie przyznawania prawa organizacji 17 Szybowcowych Mistrzostw Europy w 2013 roku. Termin wysłania aplikacji ostatecznej upływa z dniem 31.12.2010. Decyzje będą podjęte podczas plenarnego posiedzenia Międzynarodowej Komisji Szybowcowej (IGC) FAI w pierwszej dekadzie marca 2011.

Zarząd AP skierował do głosowania korespondencyjnego projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na wystąpienie wstępne do FAI o prawo organizacji 17 Szybowcowych Mistrzostw Europy w 2013 roku w Ostrowie Wielkopolskim oraz prawo organizacji 33 Szybowcowych Mistrzostw Świata w 2014 roku w Lesznie.

16. Członek Zarządu AP Jacek Dankowski omówił wniosek Komisji Szybowcowej AP w sprawie przyjęcia rezygnacji pana Michała Lewczuka z członkostwa w Komisji Szybowcowej Aeroklubu Polskiego.

Uzasadnił, iż w związku z wyborem do Zarządu Aeroklubu Polskiego, pan Michał Lewczuk złożył kilka miesięcy temu rezygnację z członkostwa w Komisji Szybowcowej AP, która została przyjęta przez Komisję Szybowcową w dniu 30 września 2010 roku.

Zarząd AP skierował do głosowania korespondencyjnego projekt uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji pana Michała Lewczuka z członkostwa w Komisji Szybowcowej Aeroklubu Polskiego.

17. Prezes AP poinformował zebranych o spotkaniu w dniu 30.09.2010r. w Bornym Sulinowie z Prezesem Lotniczej Amatorskiej Federacji Rzeczypospolitej Polskiej Panem Wiesławem Filoskiem. Tematem spotkania było podjęcie współpracy w celu nowelizacji ustawy Prawo Lotnicze oraz przejęcia nadzoru nad lotnictwem ultralekkim. Między prezesami zostało zawarte wstępne porozumienie w zakresie zasad i harmonogramu współpracy, którego celem jest konsolidacja środowiska lotniczych, przełamywanie złych monopoli i pozyskiwanie sojuszników wśród polityków i parlamentarzystów. Prezes AP przewiduje podpisanie listu intencyjnego w przyszłym tygodniu, a w następnej kolejności umowy współpracy między stowarzyszeniami pod koniec bieżącego roku.

18. Prezes AP przedstawił wniosek Komisji Spadochronowej AP w sprawie zatwierdzenia zmiany do Kalendarza sportowego AP na 2010 (zmiany miejsca i terminu Spadochronowych Mistrzostw Polski).

Konieczność zmiany spowodowana jest tym, iż Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie wycofała się z organizacji Spadochronowych Mistrzostw Polski ze względu na problemy z samolotami typu AN-2. Aeroklub Ostrowski, pomimo deficytu czasu, podjął się organizacji tych zawodów, w podanym przez Komisję Spadochronowym AP terminie.

Zarząd AP skierował do głosowania korespondencyjnego projekt uchwały w sprawie zmiany do Kalendarza Sportowego AP na 2010r.

19. Skarbnik AP zgłosił wniosek o przyznanie przez Zarząd AP premii dla Sekretarza Generalnego AP za III kwartał 2010r. oraz o zatwierdzenie celów dla Sekretarza Generalnego AP na IV kwartał 2010r.

Zarząd AP skierował do głosowania w drodze korespondencyjnej projekty uchwał w sprawie przyznania Sekretarzowi Generalnemu premii za III kwartał 2010r. oraz zatwierdzenia celów na IV kwartał 2010r.

20. Sekretarz Zarządu AP Wiktor Wyszywacz poinformował o trwających pracach nad opracowaniem formularza wniosku do Zarządu AP, który zgodnie § 7 ust. 1 Regulaminu Organizacyjnego Działalności Zarządu i Prezydium Zarządu AP zawierał będzie dane, umożliwiające członkom Zarządu AP zapoznanie się z problemem i wyrobienie opinii umożliwiające podjęcie decyzji we wnioskowanej sprawie.

21. Członek Zarządu AP Jacek Dankowski zasygnalizował problem wszczęcia procedury wykluczenia z udziału w mistrzostwach szybowców, które po 2 latach od wyprodukowania nie mają certyfikatu, oraz o zazębiających się terminach szybowcowych ME i MŚ w 2011r.

Poruszył także problem związany z brakiem działalności Komisji Sportowej AP.

Zarząd AP skierował temat na następne posiedzenie Zarządu AP planowane na 06.11.2010r z pisemnym sprawozdaniem z działalności Komisji Sportowej AP, do złożenia którego zobowiązany jest jej przewodniczący. 


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony