Przejdź do treści
Projekt ROOKIE ogłoszony przez CIAM FAI - logo (fot. FAI)
Źródło artykułu

Aeroklub Polski jako pierwszy NAC na świecie wdraża projekt FAI/CIAM Rookie na taką skalę

Aeroklub Polski jako pierwszy aeroklub narodowy na świecie wprowadza projekt Międzynarodowej Komisji Modelarskiej CIAM FAI o nazwie Rookie. Idea ma na celu zachęcić dzieci do uprawiania lotnictwa, ale też nauki i techniki. Aeroklub Polski zakupi partię zestawów modelu Rookie, w specjalnym malowaniu „aeroklubowym” z zamiarem przekazania ich do zainteresowanych klubów.

W dniu 6 listopada 2021 miało miejsce spotkanie Komisji Modelarskiej i Asystentów TKN z udziałem Jerzego Makuli – Prezesa AP, Piotra Czarneckiego – Sekretarza Generalnego AP, Barbary Dobrowolskiej z Działu Sportu AP, Jarosława Darskiego z Działu Sportu AP oraz Adama Paski – Prezesa CSS Leszno.

Jednym z elementów spotkania była prezentacja Projektu ROOKIE ogłoszonego przez CIAM FAI. Przewodniczący Komisji Modelarskiej Bogdan Wierzba podkreślił, że nadrzędnym celem projektu jest zachęcanie dzieci do fascynacji lataniem poprzez interaktywną zabawę – według prostego schematu: dzieci będą budowały model samolotu ROOKIE z napędem kondensatorowym i będą uczyły się latać. Ponadto poinformował, że na platformie FAI powstała strona internetowa, dedykowana dla szkół, klubów i osób indywidualnych, zawierająca wiele informacji o projekcie oraz instrukcję, jak zrobić i latać modelem Rookie. Na koniec prezentacji mały Rookie poszybował nad głowami uczestników spotkania.

Prezentacja projektu Rookie / CIAM FAI spotkała się z dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników i już wtedy zrodził się pomysł przedstawicieli władz Aeroklubu Polskiego, by projektem zainteresować wszystkie kluby sportowe AP mające w zakresie swych działalności lotniczych – modelarstwo.

Pragniemy aktywnej popularyzacji sportu lotniczego wśród Polaków. Poprzez takie projekty mamy szansę edukować, zarażać lotniczą pasją i realnie wpłynąć na aktywizację nowego pokolenia lotników. Wszyscy wiemy, że modelarstwo lotnicze często jest przedszkolem dla dużego lotnictwa. Z młodych modelarzy wyrastają dorośli inżynierowie, konstruktorzy i piloci. W życiorysach wielu znanych lotników znajdziemy informacje, że ich kariera lotnicza zaczęła się właśnie od modelarstwa. Do tego jesteśmy pierwszym aeroklubem narodowym, który zrealizuje projekt Rookie. To świadczy o naszym odpowiedzialnym i nowatorskim podejściu. Jestem pewny, że w ślad za Aeroklubem Polskim podążą też inne kraje – mówi Jerzy Makula, prezes AP.

Z wielką radością i oficjalnie zapraszamy wszystkie kluby sportowe posiadające licencję klubu sportowego w 2021 roku do wzięcia aktywnego udziału w ogólnoświatowym projekcie ROOKIE / CIAM FAI.

Jestem przekonany, że walory edukacyjne, poznawcze, ale także promocyjne dla sportu lotniczego poprzez realizację tego ogólnoświatowego projektu zostaną docenione przez naszych członków, aerokluby regionalne. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt – dodał prezes Jerzy Makula.

Aeroklub Polski jako pierwszy NAC na świecie, zakupi partię zestawów modelu Rookie, w specjalnym malowaniu „aeroklubowym” (dotyczy modelu i opakowania) z zamiarem przekazania do zainteresowanych klubów.

O projekcie Rookie

Projekt Rookie powstał we współpracy Vincenta Merlijna z Holandii z Podkomisją ds. Edukacji CIAM FAI – z potrzeby rozbudzenia w dzieciach entuzjazmu do lotnictwa, nauki i techniki. Na wczesnym etapie powstał warsztat, w którym w zabawny sposób wprowadzamy dzieci od 8. roku życia we wspaniały świat lotnictwa.

Na potrzeby warsztatu został zaprojektowany specjalny model samolotu Rookie, który spełnia wszystkie wymagania. Jest to model bezpieczny, mały, lekki, napędzany elektrycznie i skonstruowany w taki sposób, aby dzieci od 8. roku życia mogły same go montować pod nadzorem osoby dorosłej. Osiągi są bardzo dobre, a latanie tym modelem może odbywać się na siłowni, w auli i oczywiście na zewnątrz. Model jest praktycznie niezniszczalny, idealny do pierwszych prób i zabaw, i to bez rozczarowań.

Ponadto warsztaty są nie tylko zabawne, ale przede wszystkim mają edukacyjny charakter. Uczestnicy poznają różne aspekty modelarstwa – od budowania, przedstawienia podstawowych zasad, poprzez bezpieczeństwo, dopasowywanie części modelu, aż po wyjaśnienie, dlaczego model lata.

Rekomendacje przedstawicieli FAI

Allan Twigg, Przewodniczący Komisji Edukacji FAI – zaproszony na posiedzenie Podkomisji ds. Edukacji CIAM FAI, w marcu 2021, powiedział: „Projekt Rookie przyjęliśmy z radością i traktujemy bardzo poważnie. Chcemy, aby ten projekt był nie tylko sprawą CIAM, ale także całej Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI”.

Antonis Papadopoulos, Przewodniczący CIAM FAI – na spotkaniu Międzynarodowej Komisji Modelarskiej CIAM, w maju 2021, wyraził swoje poparcie dla bardzo dobrego pomysłu zaprezentowanego przez Per Findahla, Szefa Podkomisji ds. Edukacji CIAM FAI. Antonis Papadopoulos powiedział: „Projekt Rookie jest ogólnoświatowym projektem dla młodych pilotów i podkreślił, że głównym elementem projektu było stworzenie modelu samolotu z napędem elektrycznym (kondensatorowym), który jest solidny i łatwy w budowie. Przewodniczący CIAM poprosił wszystkich uczestników spotkania o promocję projektu, by osiągnąć efekt „kuli śnieżnej”.

Początki w Polsce

Model ROOKIE w naszym kraju: Na etapie dyskusji w ramach Podkomisji ds. Edukacji CIAM FAI, zrodził się pomysł zorganizowania pierwszych warsztatów „Rookie workshop” w Polsce. Przy znaczącym zaangażowaniu w ten projekt Bogdana Wierzby, członka Podkomisji ds. Edukacji CIAM FAI, zamówiona została pierwsza partia modeli ROOKIE dla Aeromodelklubu Artbem. Nawet już 7-letnie maluchy zbudowały takie modele bez większych trudności (oczywiście pod okiem instruktorki), a warsztaty trwały zaledwie 1,5 godziny.

Drugim etapem warsztatów była wycieczka na pobliskie lotnisko Aeroklubu Warszawskiego. Dzieci zwiedziły salę briefingową, spotkały się z młodym, sympatycznym pilotem szybowcowym w hangarze, który opowiedział im w ciekawy sposób, jak zaczął latać i dlaczego to robi. Ukoronowaniem były samodzielne loty modelami Rookie. Radość najmłodszych i ekscytacja lotami Rookie była ogromna. Ten model może zbudować małe dziecko – jak to miało miejsce w Aeromodelklubie Artbem, podczas warsztatów. Żadne z dzieci nie miało szans, by się nudzić, a radość i zabawa podczas samodzielnych lotów była nie do opisania. I to jest najważniejszy cel tego fantastycznego projektu, tzn. zabawa i edukacja.

Projektowi Rookie poświęcono już wiele miejsca na stronie Modelarstwo w Aeroklubie Polskim, w tym miedzy innymi utworzono specjalną stronę PROJEKT ROOKIE. Można tam znaleźć instrukcję budowy “krok po kroku”, galerię z pierwszych warsztatów w Aeromodelklubie Artbem, czy też regulamin konkursu pocztowego online dla dzieci do lat 14. W najbliższym czasie zamieścimy krótki film (tutorial) pokazujący budowę modelu i wiele innych ciekawostek.

Inauguracyjny lot modelu Rookie miał miejsce podczas Pikniku 64. Zawodów Balonowych Gordona Bennetta w Toruniu. Mały Rookie wypuszczony przez Izabelę Krawczyk krążył nad toruńskim lotniskiem przez prawie 50 sekund!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony