Przejdź do treści
Ruth Aleksander, 1930 rok (fot. fai.org)
Źródło artykułu

92 lata temu Ruth Alexander ustanowiła światowy rekord wysokości FAI

Dziś przypada 92. rocznica pobicia światowego rekordu wysokości, dokonanego przez Ruth Alexander, która wzbiła się samolotem na 6 583 m.

W dniu 11 lipca 1930 r. amerykańska pilotka Ruth Alexander poleciała samolotem Nicholas-Beazley NB-3 nad San Diego w Kalifornii (USA) i ustanowiła rekord świata kobiet osiągając pułap 6 583 m.

Dzięki swojemu wyjątkowemu występowi, wówczas 25-letnia Alexander, po raz drugi dodała swoje nazwisko do listy rekordów świata kobiet FAI. Jej pierwszy rekord został odnotowany w 1929 roku.

Alexander Ruth 1930 barograph

Po decyzji FAI o uznaniu rekordów kobiet i późniejszej ratyfikacji pierwszego takiego rekordu w 1929 roku przez Maryse Bastié, coraz więcej kobiet podjęło próby pobicia rekordów lotniczych. W latach 30-tych odważne i zdeterminowane pilotki, takie jak Ruth Alexander, Lena Berstein, Hélène Boucher (pierwsza kobieta, która pobiła rekord ustanowiony przez mężczyznę), Jacqueline Cochran i Jean Batten sprawiły, że lotnicze osiągnięcia kobiet nabrały większego znaczenia. Na przykład w 1938 roku FAI zatwierdziło co najmniej 31 rekordów kobiet, nie licząc rekordów odległości.

W 1937 r. Jean Batten otrzymała Złoty Medal Lotniczy, najwyższą nagrodę FAI, jako pierwsza kobieta, która przekroczyła południowy Atlantyk w 1935 r., na trasie przelotu z Anglii do Australii i Nowej Zelandii.

Ruth Aleksander zdobyła również sławę nie tylko dzięki swoim rekordom. Jest ona także drugą amerykańską licencjonowaną pilotką szybowcową i pierwszą instruktorką szybowcową w USA. Niestety nie miała szansy na dalsze wykorzystanie swoich atutów lotniczych, ponieważ w wieku 25 lat zmarła po katastrofie samolotu 18 września 1930 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony