Samolotowy Rajd Południowej Wielkopolski zakończony sukcesem

Samolotowy Rajd Południowej Wielkopolski

W sobotę 26 października 2013 na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie odbyła się pierwsza edycja rajdu po zabytkach południowej Wielkopolski. Dopisała pogoda, a rywalizacja była bardzo wyrównana. Zgłosiło się 6 załóg. Zwycięzcami zostali Zenon Jankowski oraz Paweł Potarzycki.

Założeniem organizacyjnym rajdu jest podnoszenie i utrzymanie kwalifikacji personelu latającego. Poszerzanie wiedzy turystyczno-historycznej regionu południowej Wielkopolski, a także integracja środowiska lotniczego oraz pilotów operujących z lotniska Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie.

Relacja z perspektywy obiektywu kamery telwizji Proart dostępna jest pod adresem www.wlkp24.info oraz www.youtube.com.

Cała impreza zaczęła się już o godzinie dziewiątej rano. Komandor rajdu wraz z sędzią wyznaczyli obszary w których należało precyzyjnie wylądować. O godzinie jedenastej miał miejsce briefing, czyli rejestracja załóg oraz omówienie regulaminu i zasad bezpieczeństwa. Załoga składała się z dwóch osób – pilota oraz nawigatora. Wszystkie ekipy otrzymały mapy lotnicze regionu, operacyjny plan lot ze wszystkimi niezbędnymi obliczeniami czasu, kursu lotu oraz prędkości, a także albumy z fotografiami obiektów historycznych, prywatnych posesji kościołów czy przedsiębiorstw. Zadaniem każdej z drużyn było określenie współrzędnych tych punktów lub ich sfotografowanie. Zwycięska ekipa rozszyfrowała wszystkie obiekty. Punktami zwrotnymi trasy nawigacyjnej były następujące miejscowości: Raszków, Dobrzyca, Chocz, Kokanin, Chełmce, Antonin, Sulmierzyce - w sumie 165km. Podchodząc do lądowania, piloci musieli precyzyjnie przyziemić samolotem, wewnątrz sektora w kształcie kwadratu o boku długości trzydziestu metrów.Wszystkie samoloty przyleciały w wyznaczonym czasie, kontrolowanym przez komandora rajdu z dokładnością do jednej minuty. Nikt nie otrzymał punktów karnych, dlatego rywalizacja była wyrównana. Odbyła się dogrywka, czyli druga konkurencja na celność lądowania. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:

1 – Zenon Jankowski oraz Paweł Potarzycki
2 – Bogusław Kafarski oraz Karol Kafarski
3 – Maciej Stagraczyński oraz Dariusz Michalak
4 – Roman Bigielmajer oraz Michał Bigielmajer
5 – Marcin Michalak oraz Marian Sadowski
6 – Sebastian Krawczyk oraz Rafał Golicki

Na zakończenie organizatorzy wręczyli zawodnikom nagrody ufundowane przez Komandora Rajdu Henryka Rauhuta, Macieja Stagraczyńskiego, Starostę Powiatu Ostrowskiego, Miasto Kalisz, Wielkopolski Klaster Lotniczy oraz Stowarzyszenie Lotnisko Bliżej Miasta.

Serdecznie dziękujemy obecnym mediom. Portalom samoloty.pl oraz wlkp24.info, telewizji Proart, a także Urzędowi Miejskiemu w Ostrowie Wielkopolskim.

Pragniemy podziękować prezesowi Ośrodka Szkolenia Lotniczego Pyrlandia Boogie Olgierdowi Stankiewiczowi, za udostępnienie śmigłowca Robinson 44, w celu wykonania fotografii z powietrza obiektów, które zawodnicy szukali podczas trasy nawigacyjnej. Autorem zdjęć oraz albumów jest Mikołaj Leraczyk, któremu także składamy podziękowania. Przygotowaniem map dla pilotów zajął się Łukasz Krawczyk.


Za zaplecze techniczne odpowiedzialny był Eugeniusz Tura, który od wczesnych godzin porannych przygotowywał płytę lotniska. Była to ciężka praca, bez której rajd nie byłby zorganizowany na tak wysokim poziomie.

Komandorzy rajdu instruktorzy piloci Zdzisław Kuśmierek oraz Henryk Rauhut, także stanęli na wysokości zadania. Przygotowali wspaniałe trasy, które ukazały piękno naszego regionu. Dziękujemy komandorom, wszystkim pilotom oraz przybyłym gościom.

Już za dwa miesiące, 31 grudnia planujemy organizację rajdu sylwestrowego, który zakończy się wzniesieniem toastu za pomyślne loty w roku 2014. Planowana jest także organizacja balu sylwestrowego na lotnisku w Michałkowie, szczegóły niebawem.

Zapraszamy członków i sympatyków Aeroklubu Ostrowskiego oraz przedstawicieli mediów 10 listopada 2013 na spotkanie podsumowujące działalność klubu w mijającym sezonie oraz osiągnięcia sportowe pilotów AO. 

Źródło: Aeroklub Ostrowski
comments powered by Disqus